کول سیمانی چاه چیست؟

کول سیمانی چاه چیست؟

کول چاه سازه ای است که از جنس بتن و سیمان تولید می شود. کول ها به دو شکل میله ای و بیضی ساخته می شوند.  در زمان حفاری چاه آب و فاضلاب برای جلوگیری از ریزش در دهانه چاه قرار می دهند و به این عمل کول گذاری گفته می شود.

کَوَل ها معمولاً برای جلوگیری از ریزش های چاه های فاضلاب بکار می رود. ممکن است در طول زمان عوامل طبیعی مانند رانش زمین، زمین لزره و سستی خاک و… چاه ها نیاز به تعمیر پیدا کنند. در اینجور مواقع کول گذاری انجام می شود. در ادامه با انواع کول ها آشنا می شوید.

 

کول چاه فاضلاب

قطعه های سیمانی که برای هدایب آب یا فاضلاب در چاه ها، قنات، زهکش ها و نقب ها و دیگر راه آبها به صورت افقی و یا عمودی چیده می شوند. کول های فاضلاب معمولاً گرد هستند و عمودی نصب می شوند.

کول ها در کجاها مورد استفاده قرار می گیرند؟ کوَل سیمانی در چاه آب یا چاه فاضلاب، شمع ساختمان، نگهدارنده ساختمانی به منظور جلوگیری از ریزش چاه وجلوگیری از ریختن سنگ و خاک به انتهای چاه ، ریزش دیواره چاه و در مواردی پروژه های زیباسازی شهرداری درخت کاری و گل کاری های شیب دار و در پارک ها و یا کنار جاده ها به عنوان گلدان استفاده می شوند.

 

کول چیست

 

کول چاه چیست؟

کول های سیمانی انواع مختلفی دارند. کول هایی که تسمه پلاستیکی دارند بسیار ناپایدار هستند و کیفیت چندان خوبی ندارند. در نتیجه برای چاه پیشنهاد نمی شوند. سری بعدی کول هایی هستند که تسمه های فلزی دارند. معمولاً در هر کول  2 عدد تسمه فلزی وجود دارد که کارایی آن برای محکم ماندن سازه است.

نوع دیگر کول ها که می خواهیم معرفی کنیم، سفارشی هستند. یعنی به صورت آماده وجود ندارد و باید از قبل آنها از سفارش داد؛ کول های میلگرد هستند. البته که این نوع گران تر و خیلی محکم هستند.

 

کول

 

 

آشنایی انواع کول چاه

کول ها انواع متخلفی دارند و هرکدام برای کارهای متفاوت کاربرد دارند:

  1. کوَل سیمانی میله
  2. کوَل انباری
  3. کوَل دو تیکه میله
  4. کوَل دو تیکه انباری
  5. کوَل تخم مرغی
  6. کوَل ابرویی
  7. کَوَل گرد مخصوص میله چاه ( کوَل میله چاه )

 

روش ساخت کول چاه

روش ساخت به اینگونه است که ابتدا میلگرد یا تسمه ها را در داخل قالب می ریزند. سپس سیمان با عیار 300 را به درون قالب می ریزند و قالب گیری می کنند. پهنای بغل کَول 5 سانتی متر است.

در کشورهایی که پیشرفته هستند از دستگاه هایی استفاده می کنند که کوَل های بتنی با عیار استاندارد را با فشار دستگاه می سازند و البته کیفیت بالاتری دارد.

 

کول

 

 

در ساخت کول چرا از تسمه فلزی استفاده می شود؟

تسمه های فلزی کمک زیادی به کول ها می کنند. زمانی که می خواهند بارگیری کنند یا این کول ها را نصب کنند، ممکن است در طی این مسیر بشکنند یا ضربه ببیند. اما با وجود تسمه های فلزی این اتفاق نمی افتد.

نکته که مورد ذکر است این است که کول را می توان با استفاده از میلگرد اسکلت بندی کنند. ولی این مدل را باید حتما سفارش داد. همچنین از نظر هزینه باید گفت که کول دارای میلگرد هزینه بالاتری دارد.

جنس میلگرد از نوع حرارتی می باشد و باید توسط آهنگر برش داده شود سپس خم کرده و درون سازه قرار بگیرد. به طور کلی هزینه بالایی دارد و برای مکان های خاص استفاده می شود.

 

کول

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    درخواست خدمات