کول چاه چیست و روش انجام آن چگونه است؟

کول چاه

ریزش چاه یکی از مهم ترین خطراتی است که امنیت افراد را تهدید می کند به همین دلیل از کول چاه استفاده می کنند. کول چاه از اساسی ترین راهکارهایی است که به منظور جلوگیری از ریزش چاه مورد استفاده قرار می گیرد. در این مطلب به بررسی جوانب مختلف این موضوع و روش انجام کول چاه می پردازیم.

کول چاه 


کول چاه چیست و چگونه باعث جلوگیری از از ریزش چاه می شود ؟ چاه ها به مرور زمان فرسوده می شوند و ممکن است دچار خطراتی از جمله ریزش شوند. در این شرایط می توان به جای پر کرده چاه و غیر قابل استفاده شدن آن از کول ها استفاده کرد. کول چاه به خوبی دور چاه را می پوشاند و باعث جلوگیری از ریزش دیواره آن می شود. کول ها انواع مختلف دارند که معمولا به وسیله سیمان ساخته می شوند .چاه فاضلاب یکی دیگر از چاه هایی است که به وسیله کول طوقه چینی می شود.
علاوه بر دیواره چینی انواع می توان در ساخت قنات نیز از این وسیله استفاده می شود. ساخت قنات از سال های قدیم تا به امروز رواج داشته و اغلب در روستاها شاهد ساخت آن ها هستیم. قنات ها به خوبی باعث آب رسانی به محیط می شوند و از سفره های زیر زمینی گرفته می شوند. اما متاسفانه در سال های اخیر به دلایلی از جمله بی آبی شاهد ممنوع شدن حفر قنات هستیم. استفاده از کوله چاه برای محکم کردن تونل های قنات می باشد.

 

موارد استفاده از کول چاه


استفاده از کول چاه مزایای زیادی دارد. به طور مثال منازل مسکونی که عمر زیادی دارند و به بیش از 30 سال می رسند اغلب دارای چاه هایی فرسوده می باشند که هر لحظه خطر ریزش آن ساکنین خانه را تهدید می کند. اگر فرسودگی چاه های قدیمی کم باشد به طوری که مقدار کمی از میله خود را از دست داده باشد می توان به وسیله کول چاه آن را ترمیم کرد و با کول گذاری دوام آن ها را افزایش داد. اما برخی از چاه ها به قدری فرسوده هستند که کول گذاری تاثیری در بهبود اوضاع آن ها ندارد. به همین دلیل باید پر شوند و در قسمت دیگر چاه بعدی حفر شود. در اغلب مواقع که چاه ها از فرسودگی زیادی برخوردارند حفر چاه جدید می تواند راهکار بهتری برای شما محسوب شود. کول گذاری یک امر تخصصی است که باید توسط افراد حرفه ای انجام شود.
کول گذاری چاه مزیت دیگری را نیز نصیب شما می کند که می توان به جلوگیری از ورود خاک به درون چاه اشاره کرد. حفر چاه در برخی از مناطق مناسب نیست و به دلیل شرایط محیطی باعث می شود تا به وسیله خاک های متفرقه پر شود. زمانی که از کول گذاری استفاده می شود از ورود خاک به چاه پیشگیری خواهد شد و عمر چاه به میزان قابل ملاحظه ای افزایش پیدا می کند.

کول چاه

انواع کول چاه کدامند ؟ 

اغلب کول ها از جنس سیمان با بتن هستند. سیمان و بتن مقاومت بسیار بالایی دارند و هنگامی که در دیواره چاه نصب می شوند چاه را از عوامل محیطی مانند ریزش ، رطوبت و …. در امان نگه می دارند. انتخاب نوع کول بر اساس نوع چاه انتخاب می شود. در برخی از مواقع باید از کول های گرد یا میله ای و در برخی دیگر از مواقع باید از کول های بیضی یا انباری استفاده شود. در ادامه به بررسی هر کدام از این کول ها می پردازیم.

کول گرد ( میله ای ) 

کول هایی که برای چاه مورد استفاده قرار می گیرند دارای قطر استانداری هستند که می توان به 60 ، 70 ، 80 ، 90 و 100 سانتی متر اشاره کرد. معمولا ارتفاع کول ها نیز دارای سایزی استاندارد معادل 25 سانتی متر است. قطر کول ها ( بتنی و سیمانی ) برای هر طرف از کول 5 سانتی متر در نظر گرفته می شود . با انجام این محاسبات مشخص می شود که هر 4 قالب کول مساوی با 1 متر می شود. انتخاب این نوع از کول گذاری بستگی به نوع چاه و بررسی جوانب مختلف آن دارد. تشخیص این امر بر عهده افراد متخصص چاه بازکنی و چاه کنی و مقنی هاست.

کول بیضی ( انباری )

کول های بیضی معمولا به وسیله تسمه تقویت می شوند و محکم سر جای خود می ایستند. استفاده از تسمه هایی که به عنوان تسمه عدل بندی شناخته می شوند باعث می شود تا اگر چاه در طول سال هایی که مورد بهره برداری قرار داد دچار مشکلاتی از جمله ترک خوردگی یا آسیب دیدگی شد ظاهر خود را حفظ کند. بکارگیری از کول بیضی برای چاه هایی با عمر یشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

کول چاه

تفاوت کول گرد و بیضی چیست ؟


تفاوت کول گذاری گرد ( میله ای ) و کول گذاری بیضی ( انباری ) از چند جهت مورد توجه قرار می گیرد که بعد از بررسی جوانب مختلف آن به این نتیجه می رسیم که کول گذاری بیضی بهتر ، ایمن تر و مقرون به صرفه تر خواهد بود.


امنیت


هر چه کول گذاری دارای تسمه های بیشتری باشد امنیت چاه نیز بیشتر می شود. شما می توانید در چاه هایی که جدیدا حفر می کنید نیز از این روش کول گذاری استفاده کنید و عمر چاه را به میزان قابل ملاحظه ای افزایش دهید. این مساله باعث می شود تا در دراز مدت نیز در هزینه های خود صرفه جویی کنید.


قیمت 


قیمت کول های بیضی نسبت به گول های میله ای به مراتب کمتر است. اگر قصد دارید ایمن سازی چاه را انجام دهید و بودجه آن برای شما مهم است به شما توصیه می کنیم از کول های بیضی استفاده کنید زیرا مقرون به صرفه تر هستند.


صرفه جویی در زمان 


کول های بیضی به این دلیل که خود دارای حالت هستند دیگر نیازی به خم کاری ندارند. اما کول های گرد و میله ای باید زمانی را برای خم کاری آن در نظر گرفت و همین مساله باعث می شود تا زمان بیشتری صرف آن شود. در حال حاضر اغلب از کول های بیضی به عنوان کول چاه استفاده می کنند زیرا از جهات مختلف دارای ایمن سازی هستند.

 

روش کول گذاری چاه گونه است ؟ 


برای اینکه بتوانند کول گذاری چاه را به نحو احسن انجام دهند ابتدا دهانه چاه را باز می کنند سپس کول های میله ای یا بیضی را به نوبت داخل چاه قرار می دهند. کول گذاری باید از پایین تا بالای چاه انجام شود و تمام دیواره را پوشش دهد. نکته مهمی که در این خصوص وجود دارد این است که کول گذاری نباید از بالا به سمت پایین انجام شود. بعد از کول گذاری می توانید اقدام به ساختن ستون نیز کنید. زیرا ستون های محکم می توانند کارآیی کول ها را چند برابر کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    درخواست خدمات