کولرگازی پرتابل چیست؟

کولرگازی پرتابل

کولرگازی پرتابل کاربرد اصلی که دارد، برای خنک کردن اتاق بکار می رود. حالا معنی پرتابل چیست؟ پرتابل یعنی قابل حمل بودن! علت نام گذاری این کولرها این است که می توانید به راحتی آنها را با خود حمل کنی و به دیوار یا سقف وصل نمی شود.

این کولرها بعضی از آنها دارای چرخ هستند تا بتوانید این کولرگازی های قابل حمل را از اتاقی به اتاق دیگری ببرید تا خنک شوند. برای این که کولرگازی مناسب خود را انتخاب کنید راه های زیادی دارید. چون این مدل به شکل های مختلف تولید می شود و بسته به نیاز خود می توانید آنها را انتخاب کنید.

 

تفاوت کولرگازی پرتابل با اسپیلیت

تفاوت های زیادی در این دو کولر دیده می شود. اسپیلیت ها دو یونیت دارند که یکی در بیرون خانه و دیگری در خود خانه نصب می شود. اما کولرگازی پرتابل همه قطعه ها را در خود جای داده است و فاقد یونیت خارجی است.

کولرهای گازی به سه دسته کوچک، متوسط و بزرگ تقسیم بندی می شوند! کولرگازی پرتابل برای محیط های کوچک مناسب است و اندازه خود این کولرگازی کوچک است.

کولرگازی پرتابل متوسط برای اتاق های پذیرایی و یا اتاق خواب های تقریباً بزرگ مناسب اند. در آخر نیز پرتابل بزرگ، برای دفاتر تجاری و اداری، بانک ها و سایر ادارات مناسب هستند.

 

کولرگازی پرتابل

 

 

انواع کولرگازی های پرتابل را بشناسیم

کولرگازی ها را می توان به دو دسته کولر‌گازی‌ پرتابل تک لوله (single hose) و کولر‌گازی‌ پرتابل دو لوله (double hose) تقسیم کنیم. در ادامه آن را بازتر می کنیم تا شما بتوانید بهتر انتخاب کنید.

کولر گازی پرتابل تک لوله

این نوع کولرگازی ها بیشتر طرفدار دارند. به علاوه از نظر هزینه ارزان تر از کولر گازی های پرتابل دو لوله است. لوله های کولرگازی تک لوله باید از طریق پنجره یا عبور از دیوارها به بیرون راه پیدا کند. وظیفه این لوله در این هست که گرمای هوا را به بیرون انتقال می دهد.

اگر دقت کنید به عملکرد کولرگازی پرتابل تک لوله متوجه می شوید که فن فقط هوا را به داخل می کشد و قسمتی از آن را همراه با گرما به بیرون می راند. این باعث می شود که فشار هوای اتاق کاهش می یابد. این کمبود فشار در هرحال به گونه ای باید جبران شود.

 

کولرگازی پرتابل

 

 

کولر گازی پرتابل دو لوله

این نوع از کولرگازی ها نصب آن سخت تر و هزینه بیشتری نسبت به مدل قبلی دارد. با این حال مزیت و برتری هم نسبت به کولرگازی پرتابل تک لوله دارد که به آن اشاره می کنیم.

یکی از این مزیت ها مصرف انرژی کمتری دارد. همچنین هوای تازه را جایگزین هوای گرم می کند.  یکی از لوله ها هوای تازه را از محیط بیرون خانه به داخل انتقال می دهد و لوله دیگر مانند لوله کولر‌گازی‌ پرتابل تک لوله گرمای هوای اتاق را به بیرون منتقل می کند.

 

نحوه عملکردهای کولرگازی پرتابل

نصب پرتابل بسیار ساده است که می تواند خود نوعی مزیت محسوب شود. کولرگازی خود را به به برق وصل کنید. سپس شلنگ تهویه آن را وصل کنید و تا بیرون خانه آن را ببرید. حال می توانید کولرگازی خود را روشن کنید.

هرکولرگازی پرتابل دو کار اصلی را انجام می دهند؛ فضا را خنک و رطوبت محیط را خارج می کند. کاربرد اصلی این کولرگازی در خنک نگه داشتن اینگونه است که باید آنها دمای محیط را کاهش می دهد و رطوبت را از هوای محیط می گیرد.

 

کولرگازی پرتابل

 

 

6 مورد اساسی از نحوه عملکرد کولرگازی پرتابل

 1. فن، هوای گرم و مرطوب را درون خود می کشاند.
 2. این هوا در حین عبور از کویل های کندانسور گرما و رطوبت خود را از دست می دهد.
 3. هوای خنک از طریق فن به محیط اتاق باز می گردد.
 4. رطوبت متراکم شده به صورت قطره قطره جمع می شود و می تواند به بیرون از اتاق تخلیه شود.
 5. گاز مبرد از اواپراتور وارد کمپرسور می شود و در آن جا فشرده می گردد. پس از فشرده شدن مایع مبرد وارد کندانسور می شود و گرمای گرفته شده از هوا توسط شلنگ تهویه هوا به بیرون انتقال پیدا می کند.
 6. دوباره فن هوای گرم اتاق را داخل کولر گازی می کشد و این چرخه به همین شکل تکرار می شود.

 

3 قطعه مهم کولرگازی پرتابل 

 1. مبرد برای خنک کردن هوا
 2. کمپرسور برای متراکم کردن مبرد
 3. فن برای جابه جا کردن هوا

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  درخواست خدمات