روش نصب شیر توکار

نصب شیر توکار

نصب شیر توکار در ساختمان می تواند به زیبایی دکوراسیون داخلی کمک کند. زیرا این نوع از شیر آلات بر روی کار نصب نمی شوند و نمایی زیبا را به وجود می آروند. نحوه نصب شیر توکار بسیار مهم است زیرا نیازمند ظرافیت و دقت کافی است. در این مطلب به بررسی جوانب مختلف و نحوه نصب این نوع از شیر آلات می پردازیم.

نصب شیر توکار

نحوه نصب شیر توکار چگونه است و چه مواردی را باید در هنگام نصب در نظر بگیریم؟ نصب شیرآلات از جمله امور مهم و حساس در تاسیسات ساختمان است. در سال های گذشته اغلب شیر آلات به صورت روکار بودند و این مساله علاوه بر جلوه نازیبایی که داشت باعث افزایش احتمال صدمات به آن می شد. زیرا در خارج از دیوار قرار داشتند و ممکن بود بر اثر فشار و ضربه دچار آسیب شوند. اما نصب شیر توکار بسیاری از مشکلات را حل کرده و شما می توانید در این مطلب به روش نصب آن اشراف پیدا کنید.

نکات مهم در نصب شیر توکار

اغلب شیرهای توکار برای توالت فرنگی ها استفاده می شوند زیرا ساختار آن ها به نحوی می باشد که بهتر است شیر آلات آن ها به صورت توکار نصب شوند.

تعیین نوع و اندازه توالت فرنگی

اولین مرحله این است که نوع توالت و ابعاد آن از قبل تعیین شده باشد. توالت فرنگی ها دو نوع دارند که به نام وال هنگ و پایه دار شناخته می شوند.
در صورتی که بدون توجه به اندازه و ابعاد توالت فرنگی اقدام به نصب شیر های توکار کنید مشکلاتی برای شما پیش خواهد آمد. زیرا تغییر اندازه بعد از نصب امری بسیار دشوار است و هزینه زیادی را می طلبد.

تعیین نقشه نصب تجهیزات

پس از اینکه به بررسی ابعاد و اندازه های توالت فرنگی پرداختید نوبت به تعیین نقشه نصب تجهیزات می رسد. نقشه بیان کننده این مساله است که بعد از انجام هر مرحله باید به سراغ چکاری بروید و مرحله بعدی کدام است.

بهترین ابعاد و اندازه برای توالت فرنگی

بهترین اندازه و ابعاد برای توالت فرنگی و سرویس های بهداشتی این است که کف آن ها دارای 30 سانتی متر ابعاد باشد و از بخش لوله فاضلاب باید حدودا 60 سانتی متری در نظر گرفته شود. رعایت این فاصله می تواند نصب شیر را برای شما تسهیل کند و باعث شود که در طول کار به مشکلی برنخورید.

نصب شیر توکار

مراحل نصب شیر توکار


تعیین محل مناسب برای نصب مغزی


نه تنها توالت فرنگی بلکه تمام شیر آلاتی که در ساختمان نصب می شوند علاوه بر لوله کشی زیر کار نیاز به یک مغزی مخصوص نیز دارند. نحوه نصب مغزی شیر غالبا یکسان است وپس از اینکه اندازه ها و ابعاد لازم را برای نصب شیر توکار توالت فرنگی در نظر گرفتید نوبت به این می رسد که محل مناسب برای نصب مغزی شیر را تعیین کنید. در این مرحله باید محل مشخص را علامت گذاری کنید و توسط یک ماژیک آن را تعیین کنید.
برخی از مغزی ها برآمدگی دارند و شما می توانید به اندازه این برآمدگی بر روی دیوار سوراخ ایجاد کنید. زیرا به هیچ عنوان نباید برآمدگی مغزی از دیوار خارج شود. بدین منظور می توانید با یک قلم و چکش سوراخی بر روی دیوار ایجاد کنید تا حدی که مطمئن شوید تمام مغزی درون دیوار جای می گیرد.


قرار دادن مغزی در دیوار


بعد از اینکه مرحله قبل را به خوبی انجام دادید و سوراخ های لازم را در دیوار ایجاد کردید نوبت به این می رسد که مغزی را در محل خود نصب کنید. مغزی شیر مخصوص باید توسط ابزارهای مربوطه مانند پیچ و تراز کاملا مماس به دیوار بایستد و به خوبی محکم شود. عدم محکم کردن مغزی باعث می شود که به مرور زمان شل شود و مشکلاتی را به وجود بیاورد.


بستن مغزی


مغزی شیر توسط کاور هایی که دور تا دور آن وجود دارند مراقبت می شوند. معمولا این کاور به رنگ مشکی و از جنس پلاستیک است که توسط پیچ هایی به مغزی نصب شده اند.
مغزی ها را به طور موقت از کاور جدا کنید و از هر دو طرف توسط نوار تفلون به خوبی بچرخانید. پس از این مرحله باید مغزی را نصب کنید. نکته مهمی که در این خصوص وجود دارد این است که به هیچ عنوان برای بستن مغزی ها به آن فشار وارد نکنید. زیرا به دلیل متریالی از نوع برنج ممکن است ترک و شکستگی در آن ایجاد شود.

نصب شیر توکار

نصب زانوهای ورودی آب

بعد از اینکه نصب مغزی را به اتمام رساندید نوبت به نصب لوله های ورودی آب سرد و گرم است. قطعا مناسب ترین محل برای نصب این لوله ها دو طرف مغزی شیر است. بهترین ابزار برای سفت کردن آن ها آچار فرانسه است که باید در هنگام محکم کردن آن نیز جانب احتیاط را رعایت کنید تا آسیبی به آن ها وارد نشود.
قطعا به خوبی می دانید که محل قرار گیری لوله آب سرد در سمت راست و محل قرار گیری لوله آب گرم در سمت چپ مغزی است. بعد از اینکه لوله ها را در جای خود نصب کردید به شما توصیه می کنیم از بست های پلاستیکی برای مهار آن ها استفاده کنید. زیرا این بست ها به خوبی آن ها را محکم می کند.

رعایت فاصله بین زانو و شیر

مورد مهمی که در خصوص نصب زانو ها وجود دارد این است که باید کاملا عمود بر دیوار باشند. بعد از نصب باید به سراغ کاور مشکی رنگ و پلاستیکی بروید و آن را در محل خود نصب کنید تا بتواند به خوبی از لوله ها مراقبت کند.

شروع کاشی کاری 

اگر تمام مراحلی که در بالا به آن ها اشاره شد را به خوبی انجام داده باشید در این مرحله هیچ مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد و شما می توانید عملیات کاشی کاری را به نحو احسن انجام دهید.
در هنگامی که قصد دارید علمیات کاشی کاری را شروع کنید باید توجه داشته باشید که درپوش ها نباید در زیر کاشی ها قرار بگیرند و باید به نحوی برش داده شوند که درپوش ها رویت شوند. بهتر است از کنار درپوش 1 سانتی متر فاصله را تا کاشی رعایت کنید. تراز ماندن درپوش ها بعد از اتمام کاشی کاری امر مهمی است که باید حتما به آن توجه داشته باشید.

 

فرهنگ آماده خدمت رسانی در حوزه هایی چون نصب شیرآلات، چاه بازکنی، تعمیر پکیج و … می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    درخواست خدمات