میزان مصرف برق کولر گازی

میزان مصرف برق کولر گازی

میزان مصرف برق کولر گازی چقدر است ؟ کولر گازی یکی از بهترین وسیله ها برای خنک کردن محیط است. در فصول گرم سال مانند تابستان از انواع کولر های گازی ، آبی ، اینورتر و … استفاده می شود. بسیاری از افراد در هنگام استفاده از این وسایل نگران مصرف انرژی هستند. به همین دلیل در این مطلب به بررسی میزان مصرف برق کولر گازی می پردازیم.

مصرف برق کولر گازی


مصرف برق کولر گازی نسب به کولر آبی بیشتر است و به جرات می توان میزان آن را بیش از 5 برابر دانست. زیرا کولرهای آبی 500 وات انرژی مصرف می کنند اما کولرهای گازی چیزی حدود 2000 وات از برق استفاده می کنند. کشور ایران جزو کشورهایی است که دارای شهرهای گرمسیری می باشد. به طور مثال استان هایی مانند خوزستان ، یزد و …. جزو شهرهایی محسوب می شوند که به هیج عنوان نمی توانند تابستان را بدون کولر گازی سپری کنند.

بهترین روش برای کاهش مصرف برق کولر گازی


بهترین روش برای کاهش مصرف برق کولر در فصول گرم سال مانند تابستان استفاده از دمای مناسب است. به شما پیشنهاد می کنیم دمای کولر گازی را بین 24 تا 26 درجه نگه دارید. در این شرایط قطعا در صرفه جویی انرژی موفق خواهید شد. همچنین اگر صاحب کولر آبی هستید باید دور آن را کند کنید تا در انتهای ماه از دیدن قبض برق شوکه نشوید !

چه کولرهایی برق کمتری مصرف می کنند؟

اگر می خواهید صاحب کولر گازی شوید که برق کمی را مصرف می کند باید در هنگام خرید به برچسب هایی که بر روی آن زده می شود دقت کنید. وجود برچسب هایی بر روی بدنه کولر و رتبه بندی آن نشان دهنده میزان مصرف انرژی است.
کولرهای گازی که دارای برچسب A و B هستند نشان دهنده مصرف پایین برق و انرژی می باشند. نکه مهم دیگری که در این خصوص وجود دارد انتخاب کولر مناسب با محل زندگی شماست. هر منطقه ای دارای نوعی آب و هوا می باشد. به طور مثال اگر شما در منطقه ای گرمسیری زندگی می کنید به هیچ عنوان نباید از کولرهای مناسب برای مناطق معتدل استفاده کنید. زیرا علاوه بر افزایش مصرف برق و انرژی شاهد کاهش راندمان و عمر کولر خواهیم بود و نیاز به سرویس کولر گازی را افزایش می دهد. زیرا به موتور کولر فشار مضاعف وارد می شود و عملکرد بهینه آن را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

چه عواملی باعث کاهش مصرف برق می شود ؟


قرار دادن سایبان بر روی کندانسور 


اگر می خواهید در مصرف برق صرفه جویی کنید به شما توصیه می کنیم که بر روی کندانسور کولر که در منطقه ای مانند پشت بام قرار می گیرد سایبان بگذارید. قرار گیری سایبان در کندانسور باعث می شود تا گرمای مستقیم خورشید به آن وارد نشود و بتواند سرمادهی بالاتری را داشته باشد. همچنین اگر در اطراف کولر درخت و گیاه وجود داشته باشد توانایی خنک کردن محیط اطراف کندانسور را تا 10 درجه خواهد داشت.

مصرف برق کولر گازی

تنظیم دمای مورد نیاز 

اگر می خواهید مصرف برق کولر گازی کاهش پیدا کند باید دمای آن را به میزان مورد نیاز تنظیم کنید. در غیر این صورت با افزایش مصرف برق روبرو خواهید بود. کولرهای گازی مدل اینورتر بعد از اینکه دمای محیط به میزان مورد نظر رسید موتور خاموش خواهد شد و بعد از افزایش دما مجددا روشن می شود. مناسب ترین دما برای تنظیم کولرهای گازی بین 24 تا 26 درجه می باشد. اما اگر محیط زندگی شما بسیار گرم است باید دمای آن را بیشتر کاهش دهید. اگر دمحیط زندگی شما از وسایل برقی مانند لامپ های قدیمی و سماور استفاده می کنید باید در هنگام روشن بودن کولر آن ها را خاموش کنید زیرا دمای محیط را افزایش می دهند و کولر مجبور است برای خنک کردن محیط انرژی بیشتری مصرف کند.

استفاده از درزگیر برای پنجره ها

وجود پنجره در محیط زندگی دارای مزایای زیاد از جمله نورگیر شدن خانه و افزایش زیبایی آن است. اما یکی از معایبی که دارد این است که دمای داخل خانه از درزهای پنجره بیرون می رود و همین مساله موجب می شود تا در فصول گرم سال شاهد خروج هوای خنک به بیرون باشیم. برای رفع این مساله یک راهکار خوب وجود دارد که می تواند به شدت به شما کمک کند و آن هم استفاده از درزگیرهاست. نوعی درزگیر برای پنجره وجود دارد که می تواند فاصله های موجود را پر کند و آن را کیپ سازد.

عایق کردن لوله های رابط 

یکی از بهترین روش های برای کاهش مصرف برق کولر گازی عایق کردن لوله های رابط در بیرون از ساختمان است . اگر این عایق ها از بین بروند کولر گاز مبرد خود را از دست می دهد و مصرف برق افزایش چشمگیری پیدا می کند. پس بهتر است که حداقل سالی یک بار این لوله ها را چک کنید تا در صورتی که شاهد هر گونه آسیب در آن ها بودید نسبت به تعمیر آن ها اقدام کنید.فراموش نکنید همانطور که تعمیر پکیج بسیار اهمیت دارد، سرویس کولر گازی نیز امری لازم است.

کنترل کردن گاز کولر

به شما پیشنهاد می کنیم که سالی یک بار و قبل از شروع فصل گرما از یک تکنسین مجرب و کارآزموده بخواهید تا با مراجعه به محل اقدام به بررسی گاز کولر کند. عوامل زیادی از جمله سوراخ شدن کمپرسور باعث از بین رفتن گاز آن خواهد شد. همچنین بررسی کردن کوئل و سطح فین ها نیز یکی دیگر از موارد ضروری محسوب می شود.


شستشوی مداوم فیلتر کولر


بخش های مهمی از کولر مانند فیلتر و کوئل ها نیاز به شستشوی مداوم دارند. بهتر است در فصول گرم سال مانند تابستان حداقل سالی یکبار اقدام به شستن آن ها کنید تا آلودگی های موجود در سطح آن از بین برود. برای دسترسی پیدا کردن به این بخش ها باید پنل داخلی کولر را باز کنید.

مصرف برق کولر گازی

استفاده از کولر در غیر ساعات اوج برق


اگر می خواهید تاثیر زیادی در کاهش میزان برق مصرفی کولر گازی داشته باشید می توانید در ساعاتی آن را روشن کنید که اوج مصرف برق نیست. زیرا در این شرایط بار انرژی کمتر است و از نظر اقتصادی نیز برای شما مقرون به صرفه خواهد بود.


محل زندگی


اگر در مناطق معتدل مانند تهران زندگی می کنید قطعا مصرف برق شما در خصوص استفاده از انواع کولر گازی کمتر است. به همین دلیل تعرفه برق شما بیشتر محاسبه می شود. اما در استان هایی مانند خوزستان که تنها راه چاره برای خنک کردن محیط استفاده از سیستم های سرمایشی مانند کولر می باشد تعرفه و محاسبه مصرف برق نیز کمتر خواهد بود.


انتخاب حالت سرمایشی یا گرمایشی


برخی از کولرهای گازی دارای دو سیستم گرمایشی و سرمایشی هستند. هنگامی که کولر را بر روی حالت گرامیشی می گذارید برق بیشتری مصرف می کند و هنگامی که از سیستم سرمایشی آن استفاده می کنید با کاهش مصرف برق روبرو خواهید بود. زیرا در حالت گرمایشی کولر چند وات بیشتر مصرف می کند.


میزان روشن و خاموش کردن کولر


اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که در طول شبانه روز به دفعات زیاد کولر را روشن و خاموش می کنید باید خدمت شما عرض کنیم که کولر شما برق بیشتری را مصرف می کند. زیرا فشار زیادی به کمپرسور وارد می شود و میزان مصرف انرژی افزایش پیدا می کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    درخواست خدمات