آشنایی با قطعات داخلی پکیج


در این مطلب قصد داریم شما را با انواع قطعات داخلی پکیج آشنا کنیم. در برخی از مواقع افراد با خرابی یکی از قطعات روبرو می شوند اما به این دلیل که نام آن را نمی دانند قادر به تعمیر پکیج نیستند. قطعات داخلی پکیج دارای چند نوع مختلف است که هر کدام از آن ها عملکرد و کارآیی مخصوص به خود را دارد. بروز اشکال در هر کدام از این قطعات می تواند عملکرد کل دستگاه را تحت تاثیر قرار دهد .

قطعات داخلی پکیج

قطعات داخلی پکیج شامل چه قطعاتی هستند ؟ پکیج ها به دو صورت دیواری و زمینی وجود دارند که هر کدام از آن ها برای نصب در محیط های مختلف طراحی شده است. به طور مثال پکیج دیواری برای نصب در محیط های کوچک و آپارتمانها مناسب می باشند. زیرا به فضای زیادی نیاز ندارند و به راحتی می توانند عملیات سرمایشی و گرمایشی را انجام دهند. اما پکیج های زمینی از ابعاد بیشتری برخوردارند و می توان از آن ها در خانه های ویلایی نیز استفاده کرد.
پکیج های زمینی و دیواری دارای ظرفیت های مختلفی از 18000 تا 36000 هستند که انتخاب آن ها بر اساس متراژ محیط انجام می شود. قطعا نمی توان از پکیچ هایی با ظرفیت حرارتی 36000 کیلوکالری در محیطی به مساحت 60 متر استفاده کرد. ساخت پکیج ها در ایران و کل جهان توسط برندهای مطرح انجام می گیرد. در کشور ایران برندهایی مانند ایران رادیاتور و بوتان از بهترین برند ها و در سطح جهان نیز می توان از بوش به عنوان یک برند خوش نام و با سابقه نام برد. قطعات داخلی پکیج های دیواری و زمینی از نام های مختلفی برخوردارند که نشان دهنده عملکرد آن می باشند. در ادامه شما را با این قطعات آشنا می کنیم.

معرفی قطعات داخلی پکیج

برد

برد یکی از چند قطعه مهم در پکیج محسوب می شود که مانند مغز و قلب دستگاه عمل می کنند. مسئولیت برد تجزیه و تحلیل اطلاعات ورودی و خروجی دستگاه می باشد. اغلب پکیج هایی که به صورت برقی هستند و صفحات نمایشگر دیجیتال بر روی آن ها نصب می شود می توانند اختلال در عملکرد برد را نمایش دهند . این پکیج ها بروز هر گونه مشکل در دستگاه را به صورت کد های اختصاری بر روی نمایشگر دیجیتال نشان می دهند که اغلب این ایرادات نیز مربوط به برد پکیج می باشد.


وریستور 


وریستور مسئولیت حفاظت از پکیج های برقی در برابر افزایش یا کاهش ولتاژ را به عهده دارد. پکیج هایی که به عنوان پکیج برقی طراحی و تولید می شوند دارای قطعات و مدارهای الکترونیکی هستند که هر کدام از آن ها از ویژگی های مختلفی برخوردار هستند وریستور را می توان به نوعی یک قطعه وابسته به ولتاژ نامید زیرا می تواند به صورت موازی با مصرف کننده در مدار قرار بگیرد.

قطعات داخلی پکیج

ترمیستور 

ترمیستورها از نظر رسانا یا نارسانا بودن در دسته نیمه رساناها قرار می گیرند. وظیفه این قطعه که از قطعات داخلی پکیج برقی محسوب می شود این است که مقاومت آن با افزایش دما افزایش پیدا می کند و مانع از سوختن و یا آسیب های جدی به پکیج می شود. همچنین کاهش دما باعث می شود تا مقاومت ترمیستور نیز کاهش پیدا کند. به مقاومت نوع اول ” مقاومت مثبت ” و به مقاومت نوع دوم ” مقاومت منفی ” می گویند.

کلید جریان

همان طور که از نام کلید جریان مشخص است قادر به قطع کردن یا برقراری جریان الکتریکی به پکیج است. کلید جریان یا ” فلوسوئیچ ” در مسیر آب ورودی به پکیج قرار دارد که خود نیز دارای قطعات شناور در درون خود می باشد. این قطعات قابلیت بالا و پایین رفتن دارند و هر زمان که شما بخواهید می توانید جریان را قطع و وصل کنید.


برد جرقه


وظیفه برد جرقه بسیار مهم و اما ساده است. به وسیله این قطعه چند برابر کردن جریان ولتاژ ورودی به مشعل انجام می شود و باعث روشن شدن آن می شود.


شیر سه طرفه


از دیگر قطعات داخلی پکیج که وظیفه بسیار مهمی را نیز به عهده دارد شیر سه طرفه می باشد. مسئولیت این قطعه این است که مسیر آب گرم را از مدار شوفاژ به مدار آبگرم تغییر دهد. شیر سه طرفه به عنوان شیر سه راهه نیز شناخته می شود.


سیرکولاسیون 


پمپ خطی نام دیگر سیرکولاسیون است. از سیرکولاسیون برای جبران افت فشار آب استفاده می شود. در برخی از مناطق فشار آب دچار افت می شود و موجب عدم روشن شدن پکیج می شود. اما وجود پمپ خطی در پکیج باعث می شود تا این کمبود جبران شود. محل قرار گیری سیرکولاسیون در پکیج های دیواری در مدار الکتریکی آن است.

قطعات داخلی پکیج

شیر پرکن 


همان طور که از نام این قطعه مشخص است برای پر کردن پکیج مورد استفاده قرار می گیرد. محل نصب و قرارگیری شیر پرکن بین پکیج حرارتی و لوله آب سرد ورودی است. هنگامی که این شیر باز می شود آب با فشار مناسب و استاندارد به اندازه 1 بار وارد پکیج می شود. این میزان از فشار مجاز است و هیچ گونه آسیبی به پکیج وارد نمی کند.


شیر تخلیه 


در برخی از مواقع ممکن است پکیج دیواری به دلایل مختلفی دچار آسیب و خرابی شود. اولین کاری که باید قبل از تعمیر پکیج انجام دهید این است که آب آن را خالی کنید . وجود شیر تخلیه به عنوان قطعات داخلی پکیج می تواند در این شرایط به شما کمک کند. زیرا با باز کردن آن تمام آب موجود در لوله های پکیج تخلیه می شود.


سنسور حرارتی


سنسور حرارتی یکی از حیاتی ترین قطعات داخلی پکیج محسوب می شود زیرا نصب آن در پکیج باعث می شود تا از انفجار پکیج در لحظات حساس مانند افزایش بی رویه دمای آب جلوگیری شود. بسیاری از پکیج های با کیفیت که توسط برندهای مطرح تولید می شوند از سنسورهای حرارتی بهره مند هستند. هنگامی که دمای آب از حد نرمال فراتر برود مشعل پکیج خاموش می شود و از ادامه فعالیت آن جلوگیری خواهد شد. به شما توصیه می کنیم در هنگام خرید پکیج های دیواری و زمینی حتما به وجود سنسور حرارتی در آن دقت کنید زیرا از لحاظ امنیت بسیار حائز اهمیت می باشد.


شیر اطمینان


وجود شیر اطمینان در پکیج ها باعث می شود تا هنگامی که مشکلاتی اعم از فشار بر روی پکیج به وجود می آید این شیر باز شود و فشار اضافی را تخلیه کند. باز شدن خروجی شیر اطمینان در مواقعی مانند افزایش دمای آب به بالای 99 درجه نیز رخ می دهد و آب اضافی را از پکیج خالی می کند. به شیر اطمینان شیر ایمنی نیز گفته می شود.


گیج فشار و دما 


گیج هایی که بر روی پکیج ها نصب می شود اطلاعاتی از جمله فشار و دمای سیستم را به شما نمایش می دهد. اگر به هر دلیلی شاهد افزایش این فشار بودید می توانید از طریق گیج آن را بررسی کنید زیرا مانند دماسنج و فشار سنج عمل می کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    درخواست خدمات