آیا فیلتر روغن ماشین باید در هر دوره سرویس تعویض شود؟

آیا فیلتر روغن ماشین باید در هر دوره سرویس تعویض شود؟

اکثر قطعات موتور ماشین از فلز تشکیل شده است. فیلتر روغن و موتور خودروها در گذر زمان دچار شرایط سخت استهلاک قرار می گیرد. در موتور خودرو سیستمی جهت روغن کاری وجود دارد. با روغن کاری کردن قطعات می توانید به راحتی طول عمر خودرو خود را افزایش دهید.

قطعات فلزی خودرو بر اثر کارکرد زیاد و اصطکاک زیاد بین آنها خرده آهن هایی از آن جدا می شود. همراه با آن دوده و آلودگی از آن جدا می شود. این آلودگی وارد چرخه گردش روغن شده و آن را خراب می کند.

روغن موتور برای آنکه ذرات وارد شده را از چرخه خارج کند، نیازمند یک فرآیند روان سازی است. روان سازی روغن فرایندی است که در آن کلیه ذرات متفرقه و ناخالص که وارد روغن شده اند از طریق عمل فیلتراسیون از چرخه گردش روغن خارج می نماید.

در ادامه بیشتر به دلایل عوض کردن روغن ماشین می پردازیم.

 

عملکرد فیلتر روغن ماشین چگونه است؟

فیلتر روغن همانند کبد در بدن عمل می کند. به این صورت که روغن موتوری که با دوده آلوده شده است، با گذر از فیلتر روغن تصفیه می شود. همه این عملکردها برای این سات که طول عمر موتور بالا برود. در شرایط های خاصی مانند استارت اولیه در شرایط آب‌ و هوایی سرد و حرارت بالای موتور در سرعت‌های بالا خواهد شد.

حال تصور کنید که خودرویی با یک فیلتر فاسد شده و از نظر کارایی پایین، از آن کار بکشید. در چنین شرایطی است که به دیگر قطعات از جمله پمپ روغن آسیب می بیند. همچنین کاهش قدرت موتور و سوپاب ها دچار شکستگی خواهند شد. در اینجاست که شما متوجه می شوید ضررهای بیشتری را به خودرو خود وارد کردید.

البته شرکت‌های سازنده، برای جلوگیری از آسیب به موتور در چنین شرایطی، سوپاپ اطمینانی را داخل فیلتر روغن تعبیه کرده‌اند. که در مواقع بالا بودن فشار در موتور، روغن را بدون فیلتر، وارد مدار کرده و از صدمات احتمالی جلوگیری می‌کند.

 

 

 

معایب عدم تعویض به موقع فیلتر روغن خودرو

معمولاً تولیدکنندگان فیلتر و روغن متعقد هستند که باید تعویض فیلتر روغن خودرو باید پس از هربار تعویض روغن انجام شود و جزء واجبات است. البته بر این نظر اختلاف هست که می گویند، اتو سرویس کاران برای سود بیشتر خود این را می گویند. تولیدکنندگان فیلتر روغن، تعویض روغن و فیلتر را پس از هر ۳هزار مایل یا ۵ هزار کیلومتر، یا پس از پایان ۳ ماه پیشنهاد می‌کنند.

عدم مقاومت در برابر ورود روغن موتور، جدا سازی مطلوب ذرات، قدرت جذب بیشتر آلودگی ها، مقاومت در برابر پارگی، محفظه کار آمد با قابلیت تحمل فشار بالا آب‌بندی مناسب و دارا بودن سوپاپ اطمینان در مجموع از جمله مواردی هستند که در طراحی و ساخت فیلتر روغن موتور باید مورد توجه قرار گیرند.

تمام توصیه هایی که می شود دلیلی دارد. آن هم این است که فیلتر روغن شاید مصرفی ترین قطعه خودرو باشد. همچنین به دلیل تماس با مواد بسیار آلوده تری همچون قطعات فلزی روغن باید زود به زود تعویض شود. دقت کنید که اگر فیلتر روغن هنگام تعویض روغن موتور، عوض نشود فیلتر ناخالصی‌ های روغن اول را می‌گیرد و دیگر نمی‌تواند روغن را تصفیه کند.

 

 

 

چگونه خرابی فیلتر روغن را تشخیص دهیم؟

فیلترها اگر بی کیفیت باشند و از کاغذهای نامناسب استفاده شود و حتی وجود درز در محل اتصال کاغذ، فیلتراسیون به درستی انجام نمی شود. در نتیجه همین امر منجر به گیر کردن ذرات آلوده در فیلتر شده و به تدریج وارد موتور می شود و آن را خراب می کند.

این آلاینده های مضر سیلندر و پیستون را می خراشد. در اینجاست که آسیب جدی وارد می شود. چکیدن قطرات روغن از محل اتصال فیلتر، زنگ زدن پوشش محفظه، تحمل نکردن فشار و در نتیجه شکاف برداشتن فیلتر باعث خروج تدریجی و یا سریع روغن از مسیر روغن کاری موتور می شود.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    درخواست خدمات