Search
Generic filters

فرهنگ سازی چیست و چه فایده ای دارد؟

فرهنگ سازی چیست و چه فایده ای دارد؟

فرهنگ سازی چیست و چه فایده ای دارد؟

فرهنگ سازی

“اگر در این زمینه فرهنگ سازی میشد، در حال حاضر این مشکلات وجود نداشتند. نهاد های مختلف به اندازه کافی فرهنگ سازی را به خوبی انجام ندادند. تا خودمان این فرهنگ را انجام ندهیم، به فرهنگ سازی کمک نکرده ایم. جامعه بدون فرهنگ سازی درست بشو نیست.”

 

این جملات را می توانیم هرروز از افراد جامعه مان بشنویم. جملاتی که حتی خودمان بارها و بارها آن را به زبان آورده ایم. این جملات معمولاً به شکل یک شعار درآمده اند و خبری از عمل کردن به اینها نمی بینیم. همچنین اکثر اوقات دیگران را موظف به فرهنگ سازی می دانیم و متاسفانه خودمان را جدا از این ساختن می دانیم.

بنیاد هرجامعه براساس فرهنگ آن است و یک نماد انسانیت را دارد. به عبارتی دیگر زمانی می توانیم بگوییم که فرهنگ امری مثبت و ضروری تلقی می شود که باعث تکامل بشر شود. برهمین اساس می توان فرهنگ را به دو قسمت مثبت و منفی تقسیم بندی کرد و اینگونه نیست که هر فرهنگی که در جامعه به وجود بیاید، کاملاً مثبت باشد.

 

فرهنگ سازی چیست؟  

زمانی که از فرهنگ سازی صحبت می کنیم، چنین انتظار می رود که نبود این مسئله می تواند جامعه را به سمت و سویی اشتباه هدایت کند که نیازی به عنوان فرهنگ سازی خود را به عنوان دغدغه بر جامعه و اولیا و مسئولان آن تحمیل کرده است. این بدان معناست که در هر جامعه ای یک سری فرهنگ های غلطی وجود دارد که باید سعی کرد و آنها را اصلاح نمود.

در نتیجه فرهنگ سازی جزء از مسئولیت و وظیفه های ما حساب میاید. همچنین وجود کلمه فرهنگ سازی برای زمانی است که در جامعه ما فرهنگی وجود دارد که نامناسب و مورد پسند عام نیست و در آخر فرهنگ سازی به وجود میاید تا فرهنگ های اشتباه و نامناسب را از بین ببرد.

جامعه شناسان زیادی درباره فرهنگ سازی صحبت کرده اند. آنها می گویند فرهنگ سازی بدین معناست که آیتم ها و المان هایی در حاضر هست که در جامعه نسبت به آن به کم توجه هستیم و باید این ها را به مردم یادآوری کنیم. فرهنگ سازی معمولاً با یادآوری صورت می گیرد.

 

فرهنگ سازی

 

بعداز یادگیری فرهنگ سازی چه باید کرد؟

بعد از اینکه توانستیم در قسمت های مختلف جامعه آموزش فرهنگ سازی را منتقل کنیم، در جامعه مکانیزمی به اسم نظارت اجتماعی تشکیل می شود. کار نظارت اجتماعی چیست؟ وظیفه این سازمان این است که برروی رفتار و عملکرد همه افراد جامعه متمرکز می شود. همچنین افرادی را که هنوز جزء اجتماع نشده اند و یا به طور کامل رفتارهای اجتماعی را یاد نگرفتند نیز مورد توجه قرار می گیرند و مفهموم فرهنگ سازی را به آنها یادآوری و آموزش می دهند.

 

آیا فرهنگ سازی فقط به عهده دولت است؟

در واقع اگر تمام و کمال فرهنگ سازی را به عهده دولت بگذاریم، هزینه گزافی را محتمل می شوند. در نتیجه بهتر است که ما خودمان نیز در پیشرفت فرهنگ دست بکار شویم. میتوانیم از طریق رسانه های اجتماعی به خوبی فرهنگ سازی را گسترش دهیم.

از طرفی دولت گاهی اوقات از کلمه “فرهنگ سازی” استفاده می کند تا بتوانید فرهنگ های جدید و بیگانه را بهتر به مردم و جامعه القا کند. به همین صورت است که یک شهروند آگاه می شود و به خوبی در جامعه رشد و زندگی خواهد کرد. البته که نباید تاثیر بسزای دولت را در فرهنگ سازی دست کم گرفت.

 

فرهنگ سازی

فرهنگ سازی به عهده چه کسانی است؟

فرهنگ سازی و پیاده کردن این مفهوم در جامعه نیازمند کمک افرادی است که در این زمینه تخصص دارند. مدیران فرهنگی، معلمان مدارس و والدین و همچنین متخصصین که در این زمینه فعالیت دارند می توانند به خوبی فرهنگ سازی را به جامعه انتقال می دهند.

البته همان طور که اشاره کرده شد، دولت نیز وظیفه خیلی مهمی در این زمینه دارد. برای مثال دولت با در نظر گرفتن نهادی به نام نهاد فرهنگ می تواند گام تاثیرگذاری به منظور فرهنگ سازی افراد در جامعه و رشد و بالندگی آنها بردارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *