فرهنگ سازی نریختن زباله بین افراد جامعه و فرزندان

فرهنگ سازی نریختن زباله

فرهنگ سازی نریختن زباله یکی از مسائل مهم در جامعه محسوب می شود. دنیای اطراف ما محیطی زیبا و بسیار مفید و کاربردی است که زندگی ما را برایمان آسان تر و البته لذت بخش می کند.

اکنون یکی از بزرگترین مشکلات جهان نابودی محیط زیست و آلودگی محیط زندگی است که نتیجه ای جز بیماری های خطرناک و بیشمار و دشوار شدن ابتدایی ترین حقوق جانوری یعنی تنفس نخواهد داشت. به همین خاطر باید چاره‌ای اندیشید و چه راهی بهتر و ساده تر از حد ریختن زباله.

فرهنگ سازی نریختن زباله

 فرهنگ سازی نریختن زباله

این مشکل مهم و حیاتی برای بشر هنگام قابل حل است که افراد جامعه اعم از عام و خاص به مردم برای حفظ جهان شان تلاش کنند. فرهنگ نریختن زباله امیر بسیار گسترده و فراگیر در سرتاسر دنیا می باشد که ایرانیان نیز از این قاعده مستثنا نبوده و نیستند، پس همه ما موظف به حفظ پاکیزگی کره زمین هستیم.

نریختن زباله در طبیعت و معابر انواع مختلفی دارد که از کوچک به بزرگ طبقه بندی می شود. با این موجود که رها کردن زباله های کوچک و به اصطلاح رایج میان افرادی که گویی برای نابودی زمین از نشان را جذب کرده اند و اقدام به ریختن زباله می‌کنند زباله های ناچیز مهم در طبیعت اما آورد موجب آلودگی و به وجود آمدن بیماری های عفونی می گردد.

موارد لازم الاجرا در مورد فرهنگ سازی نریختن زباله

خوب است برخی از آسیب‌های جدی ناشی از ریختن زباله را بشناسیم شاید تلنگری باشد برای آنکه به خودمان بیاییم و به فرهنگ سازی درباره پرهیز از ریختن زباله بپردازیم.

برخی از موارد لازم الاجرا در مورد فرهنگ سازی نریختن زباله عبارت اند از:

 1. با پرتاب کردن کیسه زباله آلودگی ناشی از زباله ها در هوا پخش و موجب شیوع مشکلات تنفسی و عفونی خواهد شد.
 2. داخل خودرو کیسه یا سطل زباله ای قرار دهیم تا از ریختن زباله در خیابان ها و جاده ها جلوگیری شود.
 3. جوی‌ها محل ریختن زباله نیستند ریختن زباله در جوی آب سبب بسته شدن مسیر آب شده و آب فاضلاب به معابر ریخته شود.
 4. از ریختن زباله در طبیعت اکیداً خودداری کنیم و هنگام رفتن به طبیعت حتماً زباله های خود را جمع آوری کرده و به نزدیکترین سطل زباله بیندازیم.
 5. زباله های تر و خشک را تفکیک نموده و با این کار به روند بازیافت کمک کنیم.
 6. درباره نریختن زباله و حفظ محیط زیست و محیط زندگی به فرزندان و کودکانمان آموزش دهیم تا در آینده نیز آنها این روند فرهنگ سازی را ادامه داده و به جهانمان یاری رسانند.
 7. الگوهای خوبی برای کودکان مان باشیم نخستین عملی که باید در فرهنگ سازی انجام گیرد این است که هر یک از ما به عنوان یک شهروند وظیفه خود را در قبال محیط زیست و طبیعت مان انجام بدهیم.

موارد لازم الاجرا در مورد فرهنگ سازی نریختن زباله

فرهنگ سازی نریختن زباله به فرزندان

همانطور که می دانید فرزندان من از نسل جدیدی هستند که امکانات و شرایط رشد برای آنها به طور کامل فراهم شده و این امر به گسترش فرهنگ سازی کمک شایانی کرده است.

رفتن مرحله اول باید دقت داشته باشیم که کودکان بیش از اینکه به نصیحت های ما گوش کنند رفتار ما را مورد بررسی قرار می‌دهند و سعی می‌کنند شبیه به والدین و بزرگترها ایشان رفتار کنند که این اتفاق می‌تواند بسیار عالی و یا خیلی بد باشد.

از آنجایی که هنوز تعداد زیادی از بزرگترها در رابطه با موضوع نریختن زباله رفتار نادرستی از خود نشان می دهند احتمال اینکه فرزندان آنها نیز همانند والدینشان رفتار کنند بالا می رود.

فرزندان ما نه ماه از سال و به طور متوسط روزی ۵ ساعت را در مدرسه می گذراند و مدرسه حکم خانه دوم کودکان را دارد و آموزش ها خصوصاً در دوره دبستان بصیر بسزایی در عملکرد کودکان را دارد.

فرهنگ سازی نریختن زباله به فرزندان

توضیح مسائل به کودکان برای فرهنگ سازی

توضیح مسائل به کودکان کاری سخت و اغلب بی تاثیر است اما بهترین راه برای آموزش آنها نشان دادن عملی موضوع و پرداختن به مبحث فرهنگ سازی نریختن زباله در قالب کتابهای داستان برنامه های کودک و … می باشد.

امید است بتوانیم این فرهنگ را در جامعه بسازیم و به آن بپردازیم.

 • فرهنگ سازی رعایت ادب و پرهیز از صدای بلند
 • آموزش آداب معاشرت به فرزندان
 • فرهنگ‌سازی رعایت عدم پرهیز از صدای بلند در مجامع عمومی

عدم واژه ای سحرخیز اما حرف‌های زیادی برای گفتن دارد که موجب توجه نویسندگان و شاعران زیادی در دوره‌های مختلف شده و علاوه بر آن مورد توجه خواننده نیز قرار می‌گیرد.

در فرهنگ انسانیت از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و همواره در طول زندگی به آن اشاره می شود و این امر باعث شده افراد بسیاری تلاش کند تا بر ادب خود بیفزایند اما هنوز هم هستند تعداد نه چندان محدودی از افراد که با فرهنگ ادب غریبگی می‌کنند.

توضیح مسائل به کودکان برای فرهنگ سازی

فرهنگ‌سازی رعایت ادب و پرهیز از صدای بلند

یکی از بزرگترین معضلات فرهنگی در جامعه صدای بلند است که به نوعی آلودگی صوتی اعصاب شده و مانع آرامش است. این رفتار غلط در جامعه نباید خط داده شود بلکه باید آن را مشخص نموده و به طور کل از بین برود و این کار یعنی ساختن یک فرهنگ درست.

آموزش آداب معاشرت به فرزندان

اولین گام برای آموزش و اطلاع رسانی می تواند تربیت صحیح فرزندان باشد.

در واقع آموزش آداب معاشرت به فرزندان به اندازه صحبت نکردن با غریبه ها و رد شدن از خیابان حائز اهمیت است چرا که این موضوع در تمام طول زندگی بیانگر شخصیت فرد خواهد بود.

هنگام آموزش می‌بایست به یکسری از نکات پایبند باشیم تا یک امر اشتباه را تعلیم ندهیم. این قضیه درست شبیه به این است که یک حرکت ورزشی را پیوسته تمرین کنیم که نتیجه‌ای جز آسیب جسمانی ندارد.

پس چند نکته را بدانیم:

 1.  بلند خندیدن بی ادبی نیست به شرطی که موجب مزاحمت نشود.
 2.  این که توهین نکنید به این معنا نیست که در مقابل هر چیزی سکوت کنیم.
 3. بین شوخی و تمسخر یک مرض بلندبالاست، این مرز را حذف کنیم.
 4.  مودبانه خواهش کنید اما نیاز نیست همیشه عذرخواهی کنید، تشکر جایگزین مناسبی است.
 5.  مودب بودن دلیل بر خشک و سرد بودن نیست بلکه می‌توانیم با رفتاری گرم و صمیمانه هم مودب باشیم.

آموزش آداب معاشرت به فرزندان

فرهنگ سازی رعایت ادب و پرهیز از صدای بلند در مجامع عمومی

درباره پرهیز بلند باید اضافه کنیم که منظور ما صرفاً بلند صحبت کردن و یا افترا نیست،صدای بوق وسایل نقلیه، صدای بسیار بلند ضبط ماشین، رعایت نکردن فرهنگ آپارتمان نشینی و ایجاد سر و صدا و مزاحمت، همه این موارد دور از ادب و فرهنگ بوده و لازم است در این باره تغییر اساسی ایجاد شود.

یکی دیگر از مزاحمت ها در رابطه با پرهیز از صدای بلند و رعایت ادب فحاشی و بددهنی بوده  صلاح‌الدین که عملی بس ناپسند می باشد و بهتر است این عادت هر چه سریع‌تر تکمیل شود علاوه بر ظاهر زشتی که در جامعه نقش میبندد در کودکان نیز اثرات نه چندان خوبی بر جای می گذارد و هم موجب شکستگی حرمتها می شود.

عدم رعایت کردن در همه حال و همیشه باعث بالا رفتن سطح اعتماد به نفس و نمایان شدن شخصیتی جذاب ، قابل اعتماد و با فرهنگ است چه در وقتی که سوار تاکسی می شویم و چه هنگام خرید و تفریح و غیره و غیره…

در مجامع عمومی هم لازم است دقت کنید که تا چه حد کنترل صدای مان را دوست داریم و چقدر رفتارمان محترمانه است. آیا همانگونه رفتار میکنید که ما این با ما رفتارکنند؟

حتماً شنیده‌اید که می‌گویند؛ «ادب مرد به ز دولت اوست»، تا چه حد آن را رعایت می‌کنیم؟ همه اینها سوالاتی است که باید از خودمان بپرسیم،هر بار که در مجامع عمومی حاضر می‌شویم. امید جامعه ای با فرهنگ و آداب مند.

فرهنگ سازی رعایت ادب و پرهیز از صدای بلند در مجامع عمومی

کنترل خشم

الف: کنترل خشم و عصبانیت اماکن عمومی و و ارتباط افراد

ب: ایجاد فرهنگ سازی بین کودکان در کنترل خشم

چشم احساسی طبیعی و در اغلب اوقات حالت غیر ارادی است باید کنترل شود گرچه کار چندان آسانی نیست. خشم،عصبانیت،تنفر،کینه،بیزاری و … نام‌های متفاوت با معنای یکسان

کنترل خشم و عصبانیت در اماکن عمومی و ارتباط افراد

افراد مختلفی در جامعه حضور دارند و کاملاً طبیعی است که هرکدام با هم اختلاف نظرهای داشته باشند، اما نکته قابل اهمیت آنجاست که بتوانیم با نظرهای متفاوت روبرو شویم، با افراد مختلف ارتباط بگیریم و در کنار آن به سلایق و علایق یکدیگر احترام بگذاریم.

پیشگیری همیشه بهتر از درمان است پس شاید باید به جای اینکه به دنبال راهکاری برای کنترل خشم باشند بهتر است تلاش کنیم تا کمتر از عصبانی بشویم.

کنترل خشم و عصبانیت در اماکن عمومی و ارتباط افراد

کنترل خشم و عصبانیت اماکن عمومی و ارتباط افراد

در مواقع خشم احساسی با انرژی بسیار زیاد است متاسفانه بار این انرژی مثبت نیست ولی اگر کمی با قوانین فیزیک آشنایی داشته باشید حتماً می دانید که انرژی را نمی توان از بین برد اما می توان نوع آن را تغییر داد.

هنگامی که عصبانی هستید انرژی زیادی در وجودتان احساس می کنید که می توانید آن را به بهترین شکل ممکن تغییر بدهیم.

اولین عکس می توانیم با رعایت آن از به وجود آمدن خشم در اماکن عمومی نسبت به افراد دوری کنیم، محترم شمردن حقوق دیگران و فرونگذاشتن جانب حرمت می باشد.

در همه حال به خود بگویید که نباید خشم خود را به صورت انرژی منفی در وجودم نگه دارم و تو نباید آن را به این صورت بروز دهم. قدم زدن سر بر کردن و شمردن اعداد پرت کردن حواس و غیره همگی از راهکارهای مفید کنترل خشم می باشد پیشنهاد های جالبی هم گفتند که توفان خشمتان را از خودتان به اطرافیان دور می کنند.

کنترل خشم و عصبانیت اماکن عمومی و ارتباط افراد

ایجاد فرهنگ سازی بین کودکان در کنترل خشم

کودکان در ابتدای تولد عاری از هر گونه کینه، نفرت و خشم هستند، در نتیجه این ما هستیم که این صفات و احساسات را در آنها می پرورانیم. کودکی که ترس از طرد شدن و یا نیاز به توجه احساس تنهایی می‌کند خیلی زود و خیلی بیشتر از حد معمول معنای خشم را درمی یابد.

هنگامی که خشم در پوست و استخوان یک انسان آن هم در سن کم حس کند بدیهی است که در سنین بالاتر بخواهد دریای خروشان وجودش را بیرون بریزد و در نتیجه به یک انسان خشن تبدیل خواهد شد.

فرزندانمان را بیشتر از آنکه نقد کنیم مورد تشویق قرار بدهیم و سعی کنیم تا حد امکان از ارتباط متشنج با کودکان پرهیز کنیم. کتاب خواندن یکی از بهترین روشهای فرهنگ سازی است که در نهایت تاسف در جامعه ما از اهمیت کمی برخوردار است. خواندن کتاب های آموزنده در رابطه با کنترل خشم برای فرزندان تاثیرات شگفت انگیزی بر روی آنها خواهد گذاشت.

ایجاد فرهنگ سازی بین کودکان در کنترل خشم

نحوه و شرایط کنترل خشم

 • بدانیم که نیاز نیست خشم و عصبانیتمان را سرکوب کنیم، کافی است آن را مهار کنیم.
 • در شرایط جوی نامناسب و حتی در اوج عصبانیت حرمت ها را از بین نبریم و از توهین به یکدیگر بپرهیزیم.
 • دقت کنیم که ما انسان ها با تفاوت های آشکار و نهان آفریده شده ایم پس از احترام به باورها و اعتقادات را از یاد نبریم.
 • در وجود هر یک از ما از هر احساس و عواطف ای به مقدار کافی وجود دارد، اینکه کدام مورد را چاشنی شخصیتمان قرار بدهیم، مهم است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  درخواست خدمات