آموزش نحوه شستشوی پنل داخلی کولر گازی


شست و شوی پنل داخلی کولر گازی از واجباتی است که هرکسی باید آن را برای کولرگازی خود انجام دهد. شست و شوی پنل داخلی باید سالیانه توسط متخصصین یا خودتان انجام گیرد.

باید نحوه شست و شوی پنل داخلی کولر گازی آشنا شوید و بدانید از چه ابزارهایی استفاده کنید. با این مقاله همراه ما باشید تا به شما از صفر تا صد آموزش شست و شو کولر گازی را به شما بگوییم.

 

چرا شست و شوی پنل داخلی کولر گازی اهمیت دارد؟

برای پیشگیری از خرابی کولر های گازی بهتر است سالیانه علاوه بر سرویس، پنل های داخلی آن را بشویید. البته که سرویس کردن کولرهای گازی در دو مرحله شست و شوی پنل های داخلی و خارجی است. در مقاله بعدی بیشتر درباره نحوه شست و شوی پنل داخلی صحبت خواهیم کرد.

برای شست و شوی پنل داخلی باید مراقب و با احتیاط آن را تمیز کنید. چون هر اشتباه کوچکی ممکن است به طور کل کولرگازی شما را خراب کند. حتماً برای جلوگیری از جمع شدن گرد و خاک و مسدود شدن راه های آن اقدام به شست و شو بکنید. اگر فکر می کنید نمی توانید اینکار انجام دهید، می توانید از متخصصین بهره ببرید.

در ادامه نیز با نحوه شست و شو آشنا می شوید.

 

مرحله اول

اولین و مهم ترین اقدان قبل از شست و شو قطع کردن برق دستگاه است. برای قطع برق دو راه وجود دارد:

  1. دوشاخه کولر گازی را که کنار پنل قرار دارد از برق بکشید.
  2. فیوز برق کولر گازی را از جعبه ‌فیوزی که معمولا داخل آشپزخانه یا کنار درب ورودی است قطع کنید. اگر تعداد فیوزها زیاد است و نمی‌دانید کدام فیوز مربوط به کولر گازی شماست کولر خود را روشن کنید و یکی یکی فیوزها را قطع کنید، با خاموش شدن اسپیلت مشخص می‌شود فیوز آن کدام است.

 

سرویس کولرگازی

 

 

مرحله دوم

حالا در اینجا قرار هست که بگوییم باید چطوری شست و شو دهید. اول قاب جلویی پنل اسپیلت را باز کنید. حالا دو فیلتر میبینید باید آنها را بیرون بکشید. سپس با فشار آب آن را بشویید. طوری بشویید تا هرچه خاک و گردوغباری وجود دارد، از بین برود. البته لازم به ذکر است ممکن است کولرگازی شما طوری باشد که برای باز کردن باید از پیچ گوشتی استفاده کنید.

حالا باید سنسور داخل کولر را خارج و تمیز کنید. سپس در جای خود آن را قرار دهید. وظیفه سنسور در تنظیم دمای محیط است و به برد فرمان خاموش و روشن شدن می دهد. پس باید حواستان به سنسور باشد.

 

مرحله سوم؛ شستن کویل های پنل داخلی

این کویل های مانند رادیاتور ماشین عمل می‌کنند و همیشه باید تمیز باشند تا با هوای محیط به ‌خوبی ارتباط برقرار کنند و سرما را از کویل‌ها به هوای اتاق منتقل کنند.

باید برای شست و شو از وسیله آب‌پاش (شیشه‌شوی) به کویل‌ها آب بپاشید تا زمانی که کاملا خیس شوند.  سپس با استفاده از یک برس نرم یا مسواک را به صورت عمودی روی کویل‌های کولر گازی بکشید تا پرز و گرد و خاک آن تمیز شود.

 

 

 

در مرحله آخر 

در آخر باید هم سنسور و هم فیلتر را در سر جای خود قرار دهید. مطمئن باشید در جای درست خود قرار دهید. دقت کنید که فیلترها کاملا خشک شده باشند و تمام قطعات را درست سر جایشان قرار دهید.

اگر به خوبی اینکار را انجام داده باشید، تفاوت را به خوبی مشاهده می کنید که کاملا سفید و تمیز شده است.  پس از شستن پنل داخلی کولر گازی، حدود 30 الی 60 دقیقه صبر کنید و سپس آن را روشن کنید. با توجه به نکته های بالا می توانید عمر کولرگازی خود را افزایش دهید.

حتما هرساله سرویس کنید و به نظافت آن توجه کنید. پنل های داخلی کولر های گازی از قسمت های مهمی است که کمتر کسی به آن توجه می کند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    درخواست خدمات