با علائم سوختن موتور کولر گازی آشنا شوید

با علائم سوختن موتور کولر گازی آشنا شوید

سوختن موتور کولر گازی به معنای آسیب جبران ناپذیر به کمپرسور است. کمپرسور قلب کولر گازی است که دارای سیم پیچی می باشد. اگر این سیم پیچی باز شود یا به بدنه موتور اتصالی کند کولر دچار سوختگی می شود. سوختن موتور کولر گازی دارای علائمی است که بررسی آن ها را در این مطلب پی می گیریم.

سوختن موتور کولر گازی


علائم سوختن موتور کولر گازی چیست و چگونه متوجه این آسیب در موتور شویم ؟ کولر گازی از وسایل سرمایشی است که در انواع مدل تولید می شود. کولرهای گازی پنجره ای و اسپلیت از پرکاربردترین مدل های آن است که در مناطق گرمسیر به وفور استفاده می شود. کولرهای گازی اسپلیت دارای سرمایش قوی تری هستند که شامل موتورهای معمولی و اینورتر می باشند. هر کدام از این مدل ها می توانند دچار سوختن موتور کولر گازی شوند که علائم آن را در ادامه بررسی می کنیم.

علائم سوختن موتور کولر گازی


روشن نشدن کمپرسور


چگونه متوجه روشن نشدن کمپرسو کولر گازی شویم ؟ اگر دمای کولر را بر روی دمای دلخواه تنظیم کنید اما بعد از گذشت چند ساعت متوجه شوید که دمای اطراف شما هنوز گرم است و به میزان دلخواه نرسیده از علائم روشن نشدن کمپرسور کولر گازی می باشد. در این شرایط ابتدا یونیت داخلی کولر را که درون ساختمان نصب شده بررسی کنید. آن را باز کنید و از کار کردن فن آن مطمئن شوید. اگر فن به خوبی کار می کرد به سراغ یونیت خارجی که در خارج از ساختمان نصب شده بروید. اگر کمپرسور روشن نشده باشد صدای آن را یونیت خارجی نخواهید شنید. در این شرایط باید سریعا کولر گازی را خاموش کنید و با یک متخصص تماس بگیرید تا به محل آید و با بررسی شرایط اقدام به حل مشکل کند.


تولید باد گرم توسط کولر 


یکی از دیگر نشانه ها و علائم سوختن موتور کولر گازی تولید باد گرم توسط کولر است. هنگامی که کمپرسور دچار آسیب و سوختگی باشد قادر نیست تا گاز مبرد را به درون لوله ها بفرستند به همین دلیل قدرت خنک کنندگی کولر به شدت کاهش پیدا می کند. البته در این شرایط غیر از سوختگی کولر می توان به نشت گاز مبرد نیز اشاره کرد. باید سریعا کولر را خاموش کنید و از کارشناسان مربوطه بخواهید تا با مراجعه به محل کولر را بررسی کنند. توجه داشته باشید که اگر خودتان اطلاعات کافی در این زمینه ندارید بهتر است هیچ اقدامی نکنید زیرا باعث خرابی بیشتر کولر خواهید شد.


داغ شدن بیش از حد کمپرسور 


اگر به سراغ یونیت خارجی رفتید و متوجه شدید که بیش از حد داغ شده باد توجه داشته باشید که کمپرسو و موتور کولر گازی در حال سوختن و خراب شدن است. یکی از نشانه های خراب شدن کمپرسور این است که کلید کولر مرتبا می پرد و کولر خاموش می شود. همچنین داغ شدن بیش از حد فیوز نیز نشانه خوبی محسوب نمی شود و باید تهمیداتی را برای درست کردن آن بیندیشید.

سوختن موتور کولر گازی

تکان خوردن یونیت خارجی


همان طور که می دانید کولرهای اسپلیت دارای دو بخش داخلی و بیرونی هستند. یونیت داخلی در بخش داخلی منزل و یونیت بیرونی در مکان هایی مانند تراس و پشت بام نصب خواهد شد. اگر هنگام روشن کردن کولر متوجه شدید که یونیت بیرونی دچار تکان و لرزش می شود باید به خراب شدن کمپرسور کولر شک کنید. زیرا تکان خوردن کمپرسور در هنگام روشن شدن کولر به دلیل سوختگی آن است و نشان می دهد که کولر به سختی استارت می خورد و شروع به کار می کند.
این مساله را به هیچ عنوان دست کم نگیرید و هر چه زود تر نسبت به سرویس کولر گازی اقدام کنید. بسیاری از مشکلات کولر گازی در ابتدای راه قابل حل شدن هستند و می توان با هزینه ای کمتر نسبت به تعمیر آن اقدام نمود. کمپرسور از قطعات بسیار گران قیمت کولر گازی محسوب می شود و اگر مدت زمان گارانتی شما تمام شده باشد باید هزینه زیادی از جیب خود برای تعویض آن پرداخت کنید.


تولید سر و صدا از یونیت خارجی کولر گازی 


تولید سر و صدای غیر طبیعی از یونیت خارجی کولر گازی می تواند نشانه ای از شروع خرابی و در نهایت سوختن موتور کولر گازی باشد. اگر می خواهید سر و صدای آن را بشنوید در کنار یونیت خارجی بایستید و از شخص دیگری بخواهید تا کولر را روشن کند. اگر شاهد بروز این صدا بودید باید دست به کار شوید و آن را بررسی کنید. بروز این صدا می تواند علاوه بر سوختن موتور کولر گازی به دلیل خراب شدن قطعاتی مانند اجزای الکتریکی باشد. حتی ممکن است فن داخل یونیت شل شده باشد و اصطلاحا لق بزند و با سفت کردن آن مشکل حل شود. شل شدن فن باعث ایجاد فشار مضاعف بر موتور و کمپرسور کولر گازی می شود که در نهایت منجر به سوختن آن خواهد شد.


نشتی در اطراف یونیت خارجی کولر گازی 


به شما توصیه می کنیم هر چند وقت یک بار اقدام به بررسی یونیت خارجی کولر گازی کنید و نشانه هایی مانند نشتی در اطراف آن را بررسی کنید. ممکن است گاز مبرد دچار نشتی شود و اطراف یونیت خارجی جمع شود. نشت گاز مبرد پیامدهای ناخوشایندی مانند ایجاد حساسیت ، حالت تهوع ، تحریک چشم و سرفه دارد. اگر دچار این حالات شدید قبل از تعمیر کولر گازی به فکر سلامتی خود باشید .
اگر نشتی گاز مبرد را برطرف نکنید موتور کوار گازی به مرور زمان دچار مشکلاتی اعم از زنگ زدگی و پوسیدگی می شود. موتور های کولر گازی در این شرایط به تدریج به سمت سوختگی پیش می روند و هزینه هنگفتی را بر روی دست شما می گذارند.

سوختن موتور کولر گازی

کاهش تولید باد در کولر گازی


برای بررسی وضعیت کلی کولر گازی و میزان دمیدن هوای آن دست خود را در جلوی دریچه آن قرار دهید. اگر مشکلی در موتور کولر گازی به وجود آمده باشد حتما میزان باد آن کاهش پیدا می کند و شما به سختی ان را حس می کنید. این مساله می تواند در مراحل اولیه سوختن موتور کولر گازی به شما هشدار دهد. البته این نشانه کافی نیست بلکه کاهش تولید باد کولر می تواند به دلایلی از جمله کاهش گاز مبرد و کثیف شدن فیلترهای یونیت داخلی باشد. به هر حال لوله ها و فیلتر کولر را چک کنید و اگر متوجه شدید که مشکلی در آن ها وجود ندارد به سراغ بررسی موتور آن بروید.


افزایش مصرف برق 


یکی از علائم سوختن موتور کولر گازی افزایش مصرف برق است. اگر شاهد بالا رفتن میزان قبض برق خود نسبت به ماه های گذشته بودید باید حتما به سراغ چک کردن وضعیت کولر بروید. زیرا کولر به خودی خود از وسایل پر مصرف در خانه محسوب می شود و جریان برق زیادی را به خود اختصاص می دهد. اما هنگامی که برای کمپرسور آن مشکلی به وجود آید و مجبور باشد برای خنک کردن خانه از انرژی بیشتری کمک بگیرد باعث افزایش مصرف برق خواهد شد.

آسان خدمات فرهنگ پیشرو در ارائه خدماتی چون تعمیر پکیج، نصب شیرآلات، چاه بازکنی، سرویس کولر گازی و … آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    درخواست خدمات