روغن موتور خود را درست انتخاب کنید


روغن موتور مناسب  می تواند بهترین عملکرد را برای خودرو شما داشته باشد. در گذشته روغن تنها برای روانکاوی قطعات بوده است اما با گذشت زمان با مشاهده آسیب دیدگی هایی مانند زنگ زدگی و خوردگی و رسوب متخصصین به این فکر فرو رفتند که با تولید روغن های بهتر می توانند جلوی این آسیب دیدگی ها را بگیرند.

روغن موتور یکی از الزامات خودروها است. بنابراین باید روغن خودرو خود را باکیفیت انتخاب کنید. اگر روغن خود را به درستی انتخاب نکنید، به ماشین خود آسیب می زنید که همین امر منجر به ایجاد هزینه های زیادی است. فیلتر روغن مورد دیگری است که باید به آن توجه کنید.  در این مقاله با انواع موتورها و اینکه هرکدام برای چه خودرویی مناسب است آشنا می شوید.

با درست انتخاب کردن روغن موتور خود به کمک فرهنگ می توانید به راحتی رانندگی خوبی را تجربه کنید.

 

انتخاب روغن موتور مناسب

به طور کلی روغن موتور به اجزای فلزی و و متحرک خودرو مربوط می شود تا بتواند عملکر بهتری داشته باشد. روغن اصطکاک بین ابزار را کاهش می دهد. به این ترتیب موتور خودرو از ساییدگی ناشی از گرما حفظ می شود.  عوامل تاثیرگذار زیادی وجود دارد که بتوانیم به کمک آنها روغن موتور مناسب خودرو خود را پیدا کنیم. در ادامه بیشتر به آنها می پردازیم.

 

 

 

۱. استانداردهای روغن موتور را بررسی کنید

به استانداردهایی روی بطری روغن وجود دارد را بررسی کنید. از کجا بفهمیم که روغن موتور انتخابی ما استانداردهای لازم دارد؟ روغن موتور های باکیفیت API داشته و حتی دارای رتبه بندی ACEA است. اینها را باید روی بطری روغن موتور پیدا کنید.

 

 

 

  • استاندارد API

API مخفف American Petroleum Institute است. برای موتورهایی که با بنزین هستند از حرف S استفاده می شود. همچنین در کنار آن از حروف الفبا A تا N استفاده می کنند.  برای موتورهای دیزلی باید حرف C و در کنار آن از حروف A تا J استفاده شود.

هرچه حروف های الفبا بالاتر باشد، کیفیت روغن موتور بالاتر است. به عنوان مثال با استانداردهای SN بالاترین کیفیت را دارد. همچنین از SA بهتر است. برای خودروهای بنزینی تا ۲۰۱۰ بهترین روغن موتور SM و از ۲۰۱۱ به بعد SN بهتر است.

 

  • استاندارد ACEA

ACEA مخفف European Automobile Manufacturers Association است. این برای قوانینی است که به درجه کیفیت روغن بستگی دارد. اگر روغن موتورتان دارای این استاندارد باشد، باید روی آن علامت ACEA باشد و در کنار آن حروف انگلیسی A تا E و اعداد انگیسی  1تا 8 را ببینید.

حرف A برای خودروهای بنزینی، همچنین حرف B برای خودرو های دیزلی سبک و C برای خودروهای بنزینی و دیزلی سازگار با مبدل کاتالیست و E برای خودروهای دیزلی سنگین است. بر اساس نوع خودرو خود می توانید بهترین روغن موتور استفاده کنید.

 

۲. ویسکوزیته روغن موتور را درنظر بگیرید

عامل مهم دیگر انتخاب روغن موتور با توجه شرایط آب و هوایی محل زندگی شماست. این عامل به ویسکوزیته مربوط است. ویسکوزیته یا گرانروی به میزان رقیق‌بودن یا غلیظ بودن روغن موتور گفته می‌شود.

در هوای سرد معمولاً روغن موتور سرد می شود. به همین علت در فصل زمستان به سختی می توانید خودرو خود را روشن کنید یا استارت بزنید.  بنابراین باید روغن موتور را طوری انتخاب کنید که درجه ویسکوزیته آن طوری باشد که در روزهای سرد زمستان سفت نشود و بتواند موتور خودرو را روشن کند.

 

 

۳. نوع روغن موتور را انتخاب کنید

روغن موتور انواع مختلفی دارد. روغن موتور ها می توانند به سه دسته سنتتیک، نیمه سنتتیک و معمولی یا مینرال تقسیم بندی شود. در ادامه بیشتر با این روغن موتور ها آشنا می شوید.

– روغن موتور تمام سنتتیک

روغن موتور سنتتیک بهترین کیفیت را دارد و عملکرد موتور شما را چندبرابر می کند. دیرتر کارایی خود را از دست می دهد بنابر این مجبور نیستید تا هر لحظه آن را عوض کنید. ماندگاری بیشتری نیز دارد. از ساییدگی و خودر شدن قطعات خودرو جلوگیری می کند.

– روغن موتور نیمه سنتتیک

این روغن موتور ترکیبی از روغن موتور معمولی و روغن سنتتیک است. بسیار بهتر از روغن موتور مینرال (معدنی) است، اما به پای روغن موتور تمام سنتتیک نمی‌رسد.  از اجزای متحرک موتور به‌خوبی محافظت می‌کند و همچنین ازنظر قیمتی به‌اندازه روغن تمام سنتتیک گران نیست.

– روغن موتور معمولی

این روغن از نفت خام تولید شده است. ارزان ترین نوع روغن موتور است. همچنین محافظت از موتور را در حد ابتدایی انجام می دهد. اگر مدل خودرویتان ساده یا صفر است و می‌خواهید آن را آب‌ بندی کنید این روغن موتور مناسب خواهد بود.

 

در این مقاله روغن موتورها را بررسی کردیم و می توانید دفعات بعدی که می خواهید روغن موتور خود را تعویض کنید، بهترین را انتخاب کنید تا تجربه رانندگی خوبی را با ماشین خود داشته باشید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    درخواست خدمات