رادیاتور (شوفاژ) چیست و چگونه کار می کند؟

رادیاتور (شوفاژ) چیست و چگونه کار می کند؟

رادیاتور در هر خانه ای وجود دارد. اما رادیاتور دقیقا چه کاری می تواند بکند و چگونه کار می کند؟ رادیاتور وسیله ای است که فلزی یا نیمه فلزی است. بسته به اینکه شما دقیقاً چه نوع جنسی را خریداری کرده اید، متفاوت هستند.

در روزهای سرد زمستانی رادیاتورها یک مبدل حرارتی مورد استفاده هستند که می تواند با گرم کردن آب و تولید گرما، فضای خانه های شما را گرم کند. بیشتر رادیاتورها به گونه ای ساخته شدند که در ماشین و خانه ها قابل استفاده باشد.

رادیاتورها به عنوان ناقل دمای آب عمل می کنند. البته که یکی از کاربردهای دیگر آن خنک کردن آب برگشتی به موتور در خودروها است. رادیاتورها همواره یک منبعی است که حرارتی و دو هدف سرمایش و گرمایش دارد.

 

رادیاتور (شوفاژ) چیست؟

رادیاتور (Radiator) یک مبدل حرارتی که برای سرمایش و گرمایش استفاده می شود. عملکرد رادیاتورها به این صورت هست که مایعی در لوله های آنها باعث سرد و گرم شدن محیط می شود. آبی که در رادیاتورها موجود است، معمولاً توسط سیستم حرارت مرکزی گرم می شود.

پس از وارد شدن آب گرم به رادیاتورها، گرمای آن توسط رادیاتورها به محیط انتقال می شود. با انتقال گرمای آب به محیط، آب گرمای خود را از دست می دهد. برای دریافت مجدد گرمای خود از طریق لوله به موتورخانه برگشته و مجددا پس از گرم شدن به رادیاتورها برمی گردد و این چرخه مجددا تکرار می شود.

 

رادیاتور

 

انواع رادیاتورها چیست؟

از نظر شکل ظاهری به سه دسته پره‌ای، تخت (پانلی) و لوله‌ای تقسیم بندی می شود که در ادامه این مقاله به آنها می پردازیم.

رادیاتور پره‌ای:

در رادیاتور پره‌ای هرکدام از پره های آن سرشار از حرارت می شود که می توان با زیاد یا کم شدن به گرمای مورد نظر رسید. جنس پره های آن معمولاً از آلومینیوم است. به همین دلیل دوام و طول عمر بیشتری نسبت به رادیاتور پانلی دارد.

خوبی این نوع رادیاتورها در این هست که آب کمتری را مصرف می کند و این می تواند خیلی به صرفه و انتخاب خوبی باشد. همچنین بسیار سبک هستند و می توان به راحتی آنها را جا به جا کرد.

کیفیت رادیاتورهای آلومینیومی بالاست و اصلاً زنگ نمیزند اما جنس های دیگر از رادیاتورها امکان زنگ زدن هست و بسته به هزینه که می خواهید مصرف کنید، انتخاب کنید.

یکی از ویژگی های خوب رادیاتور پره‌ای این است که اگر یک پره آن خراب شود، لازم نیست که همه شوفاژ خود را تعمیر یا تعویض کنید. همان پره‌ای که خراب شده است، می توانید درست کنید.

یکی دیگر از ویژگی های خوب آن نوع جنس آن است. این جنس باعث می شود که کمتر دچار زنگ زدگی می شود. به همین دلیل می توان این رادیاتورها در حمام استفاده کرد. همچنین به علت آلومینیومی بودن آن تبادل حرارتی بهتری دارد.

 

رادیاتور

 

 

رادیاتور پنلی: 

جنس های رادیاتورهای پنلی می تواند آلومینیومی، فولادی، مسی و چدنی باشد. از نظر انتقال گرما، مس بهترین گزینه است. اما به علت هزینه بالا آن به صرفه نیست. به همین بهتر است از رادیاتور هایی استفاده کنید که جنس آن از فولاد باشد.

جنس رادیاتور های پنلی یا پانلی اکثرا از فولاد می باشد. رادیاتورهای فولادی هر چه طول پانل بیشتر داشته باشد، سطح بیشتری برای آن وجود دارد تا گرما را منتشر کند. این رادیاتور ها نسل جدیدی از تولیدات در زمینه تجهیزات گرمایی هستند و استفاده از آن ها رواج زیادی پیدا کرده است.

کیفیت، کارایی و هزینه رادیاتورهای فولادی بسیار عالی است. همچنین میزان تنوع در آنها به شدت بالا است. همچنین نوع آبکاری که این نوع رادیاتورها می شوند، مهم است و در هزینه آن تاثیرگذار است. زیبایی رادیاتور فولادی بسیار بهتر است و می توان برای هر سبک خانه ای پیدا کرد.

 

در این مقاله سعی کردیم کارایی رادیاتورها، انواع آن و نحوه جریان آب تا گرم شدن خانه هایتان را بررسی کنیم. تنوع در رادیاتورها بالاست. چه از نظر کیفیت و چه از نظر هزینه باید خودتان انتخاب کنید که با کدام راحت تر هستید. در آخر شاید رادیاتورهای خوب نیاز به هزینه بیشتری داشته باشد، اما وجود آنها زمستان های گرمی را برای شما فراهم می کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    درخواست خدمات