روش نصب دودکش پکیج

دودکش پکیج

برای نصب دودکش پکیج باید اطلاعات صحیحی شامل میزان فاصله استاندارد آن از دیوار ، شناخت انواع دودکش ، نکات ایمنی آن و … داشته باشید. همان طور که می دانید پکیج ها دارای دو نوع فن دار و بدون فن هستند که هر کدام از آن ها دودکش مخصوص به خود را دارند و نحوه نصب آن ها نیز متفاوت است. در این مطلب شما را با نحوه صحیح دودکش پکیج و نکات مربوط به آن آشنا می کنیم.

دودکش پکیج 


دودکش پکیج بر اساس سیستم آن تعیین می شود. به طور مثال پکیج هایی که فن دار هستند دارای دودکشی مجزا از پکیج های بدون فن می باشند که نصب هر کدام از آن ها نیازمند دانستن نکات مربوط به آن است. امروزه پکیج های دیواری جایگزین موتورخانه ها و پکیج های زمینی شده اند. آن ها با توجه به سیستم گرمایشی خود می توانند علاوه بر گرم کردن منزل در فصول سرد سال مانند زمستان اقدام به گرم کردن آب مصرفی خانه نیز بشوند.
تک مبدله و دو مبدله بودن پکیج ها از دیگر ویژگی هایی است که در پکیج های دیواری وجود دارد. قطعا نوع دو مبدله از کیفیت بالاتری برخوردار است زیرا تعادل آب سرد و گرم را دارد اما پکیج های تک مبدله از کیفیت پایین تری برخوردارند و سرد و گرم شدن آب مصرفی و تعادل نداشتن دمای آب از عیوب آن محسوب می شود. زیرا آب گرم و سرد هر کدام مسیری جداگانه ندارند و هر دو از یک مبدل تامین می شوند. در ادامه به روش نصب دودکش پکیج می پردازیم.

 

نصب دودکش پکیج | پکیج فن دار


از برندهای مشهور در کشور ایران می توان به برند ایران رادیاتور و بوتان اشاره کرد. این برندها اقدام به ساخت پکیج های فن دار و بدون فن کرده اند. همان طور که اشاره کردیم پکیج های فن دار از ساختار و کیفیت بالاتری برخوردارند و نیازی به دودکش ندارند. بلکه می توانند اکسیژن مورد نیاز خود را از محیط اطراف خود دریافت کنند. برندهای بوتان و ایران رادیاتور برای این گونه از پکیج های دیواری از دودکش های دوجداره استفاده کرده اند که باید در فضای آزاد نصب شود. این دودکش های قطر داخلی بالغ بر 6 سانتی متر دارند که نشان دهنده ایمن بودن آن هاست و می توانند دود حاصل از احتراق دستگاه را به بیرون برگردانند. همچنین قطر خارجی این دودکش ها 10 سانتی متر می باشد که در هنگام نصب دودکش پکیج نباید جداره خارجی را جدا کنید.

دودکش پکیج

فاصله بین دیوار تا دودکش های پکیج فن دار


حداکثر طول دودکش پکیج های فن دار 4 متر است. اگر فاصله بین پکیج تا دیوار یا پنجره بیشتر از 4 متر است باید برای جبران این فاصله از زانو استفاده کرد. به ازای استفاده از هر زانو باید 1 متر از 4 متر کم کنید. زیرا قدرتی که برای پکیج های فن دار تعبیه شده است برای متر مناسب می باشد. در صورتی که متراژ بیشتر شود قطعا بر عملکرد و راندمان دستگاه تاثیر خواهد گذاشت. همچین اگر طول دودکش پکیج فن دار کمتر از این مقدار باشد پکیج توانایی روشن شدن سریع را ندارد.
هنگامی که طول لوله دودکش کمتر از 4 متر باشد هوایی که به درون محفظه احتراق وارد می شود بیشتر از نیاز پکیج است به همین دلیل سریع روشن نمی شود. اگر فاصله دیوار تا پکیج کمتر از این مقدار است نگران نباشید زیرا برای حل این مشکل نیز راهکارهایی وجود دارد. برای برطرف کردن این مشکل حلقه های فلزی وجود دارد که برای خروج هوای اضافی درون دودکش کاربرد دارد. با استفاده از این ابزارها می توانید اقدام به نصب دودکش های پکیج به بهترین روش کنید.

نکته ایمنی در خصوص نصب دودکش پکیج فن دار


هیچ گاه دودکش های پکیج را به دودکش اصلی ساختمان متصل نکنید اما اگر مجبور به این کار شدید باید از دودکش دو جداره استفاده کنید. بکارگیری از دودکش های دوجداره برای زمانی مناسب است که دودکش اصلی ساختمان هم دوجداره باشد. در غیر این صورت باید در دیوار کناری پکیج یک سوراخ ایجاد کنید و دودکش دوجداره پکیج را به بیرون از ساختمان ببرید تا دود حاصل از دستگاه مستقیما از ساختمان خارج شود.
اگر دودکش پکیج دو جداره نیست و مجبور به نصب آن در درون ساختمان هستید حتما در هنگام استفاده از پکیج درب و پنجره ها را باز بگذارید . این مساله برای ایمنی شما و پکیج بهتر است. البته تصور نکنید که باز نکردن پنجره و تعویض نکردن هوا می تواند مانند انتشار گاز دی اکسید کربن خطرناک باشد بلکه این امر فقط برای حفظ ایمنی است. زیرا پکیج از اکسیژن درون خانه استفاده می کند.

نصب دودکش پکیج | بدون فن


بهترین اندازه و سایز برای دودکش های پکیج بدون فن 15 سانتی متر است. نکته مهمی که در این خصوص وجود دارد این است که در هنگام نصب دودکش این نوع از فن ها باید از تبدیل افزایش قطر استفاده کنید. این تبدیل ها باید بعد از پکیج و قبل از دودکش نصب شوند تا قطر دودکش در پکیج بیشتر از قطر خروجی دود آن باشد.
حداقل ارتفاعی که می توان برای دودکش های پکیج بدون فن در نظر گرفت 4 متر است. ارتفاع بیشتر یا کمتر از این مقدار می تواند در عملکرد آن اختلال ایجاد کند. فراموش نکنید که نباید از دودکش های مشترک استفاده کنید زیرا ایمنی محیط به خطر می افتد. بهتر است که دودکش را در بیرون از ساختمان نصب کنید تا دود حاصل از دستگاه مستقیما به بیرون هدایت شود. بدین منظور باید از پوشش هایی مانند فویل استفاده کنید. عایق بندی دودکش نیز به وسیله چسب فویل امکان پذیر است.

دودکش پکیج

نکته ایمنی در خصوص نصب دودکش پکیج بدون فن

کلاهک دودکش باید به مقدار کافی محکم باشد. شل بودن کلاهک باعث می شود تا دود به داخل ساختمان برگردد و انتشار دود در محیط می تواند باعث کم شدن اکسیژن شود.
دودکش باید در برابر عوامل محیطی مانند باد و بخار مقاوم باشد. زیرا دودکش ها وزن زیادی ندارند و ممکن است بر اثر وزش باد سقوط کنند.
هیچ گاه دودکش پکیج بدون فن را به دودکش های مشترک مانند بخاری متصل نکنید. زیرا دود حاصل از دستگاه با دود مشترک از بخاری ترکیب می شود و ممکن است دودکش توانایی نگه داری آن ها نداشته باشد و اضافه دود را به درون ساختمان برگرداند.
هنگامی که دودکش را از ساختمان خارج کردید باید حداقل 1 متر ارتفاع برای آن در نظر بگیرید. مناسب ترین فرم برای دودکش پکیج های بدون فن H است. زیرا به خوبی باعث خروج دود از دودکش می شود و ایمنی بالاتری دارد. دودکش های H را باید در انتهای کلاهک دودکش نصب کنید.
کلاهک دودکش باید از وسایلی مانند کولر های آبی و دریچه های تهویه هوای ساختمان فاصله ای حداقل 3 متری داشته باشد. کم بودن این فاصله می تواند دود را به درون ساختمان برگرداند.
از دودکش های انعطاف پذیر یا آکاردئونی استفاده نکنید. زیرا ساختاری نرم و انعطاف پذیر دارند و به راحتی آسیب میبینند. اغلب این دودکش ها بعد از گذشت مدت زمانی دچار آسیب هایی از جمله شکستگی و پارگی می شوند.

عایق بندی دودکش و اهمیت آن


کارشناسان و متخصصین نصب و تعمیر پکیج توصیه می کنند بعد از نصب دودکش پکیج بدون فن و فن دار حتما آن را به وسیله پشم شیشه عایق بندی کنید تا در فصول سرد سال دود داخل دودکش گرم بماند. زیرا اگر عایق بندی انجام نشود دود درون دودکش سرد می شود و سنسورهای مربوطه فعال می شوند. وجود سنسورهای هوشمند در پکیج های بددون فن باعث می شود تا در هنگامی که دود حاصل از دستگاه سرد شد آن ها فعال شوند و پکیج را خاموش کنند.

در انتها فراموش نکنید هر وسیله مورد استفاده نیاز به سرویس دارد، همانطور که سرویس کولر گازی امری واجب است، سرویس و تعمیر پکیج را نیز نباید هرگز نادیده گرفت!

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    درخواست خدمات