ده فرهنگ جالب ایرانیان

ده فرهنگ جالب ایرانیان

ده فرهنگ جالب ایرانیان چیست؟! فرهنگ مجموعه ای از ارزش های اجتماعی و همچنین هنجارهای موجود در جوامع بشری است که شامل دانش، باور، هنر، قوانین، آداب و رسوم، توانایی ها و عادت های افراد یک جامعه می شود. در این بخش ما را با ده فرهنگ جالب ایرانیان آشنا می کنیم.

ده فرهنگ جالب ایرانیان

ده فرهنگ جالب ایرانیان

هر کشوری آداب و رسوم و سنت های خاص خودش را دارد و ایران نیز به عنوان یکی از قدیمی ترین مهدهای تمدن و فرهنگ است که آداب و رسوم مختص خود را دارد. برای نمونه:

 1. پشت کردن به دیگران

در فرهنگ ایران هیچوقت و به هیچ دلیل و در هیچ شرایطی نباید پشت به دیگران نشست. اگر هم به ناچار مجبور به این کار شویم قبل از اینکه به فرد مقابل پشت کنیم از او عذرخواهی می کنیم.

این فرهنگ تا آنجا گسترش می یابد که حتی کسی که می خواهد رانندگی کند برمی گردد و از سرنشینان عذرخواهی می کند و معمولا آنها هم پاسخ می دهند اشکالی ندارد یا گل پشت و رو ندارد و معمولا ادامه بحث به تعارف کشیده می شود که این تعارفات هم بخشی از فرهنگ ایران است.

 1. جشن گرفتن مناسبت ها در شب قبل

سورپرایز تولد معمولا شب تولد (یک شب قبل) انجام می شود. این بدان معنا نیست که دوستان تاریخ تولد شما را فراموش کرده اند، بلکه رسمی قدیمی است که تولد، سالگردها و سایر مناسبت ها یک شب قبل جشن گرفته شود.

جشن گرفتن مناسبت ها در شب قبل

 1. قابل نداره

قبول کردن پول برای خدماتی که ارائه کرده اید، جا افتاده ترین رسم در سراسر جهان است. اما در سنت های فرهنگی ایران عیب و زشت می دانند که شخص فورا پول را بپذیرد و ابتدا از گرفتن آن خودداری می کند و این کار همیشه با جمله قابل نداره همراه است.

 1. والدین فرزندان خود را مامان و بابا صدا می زنند!!!

در ایران بسیار مشاهده می کنیم که والدین فرزندان خود را مامان و بابا صدا می زنند. مثلا در مهمانی می گویند مامان جان بیا اینجا. و این مورد یکی از سنت های فرهنگی ایران است که همه تعجب می کنند. این مسئله برای عمه، عمو، خاله و دایی هم صدق می کند.

 1. سور دادن

سور دادن ایرانیان در جمع رسمی مثل اداره ها بسیار عجیب است ما در سنت های ایرانیان حتی نوش جان کردن یک شیرینی تازه با چای هم می تواند یک سور باشد. تمام اتفاقات خوب مثل ازدواج، بچه دار شدن و … را سور می دهند.

سور دادن

 1. خوردن آب جو بدون الکل

این مورد حتی برای خارجی هایی که به ایران می آیند هم عجیب است. زمانی که وارد فروشگاهها می شوند به جای دیدن بطری های آب جو، با انواع ماء الشعیر رو به رو می شوند که طعمی به غیر از جو دارد، طعم هایی نظیر توت فرنگی، آناناس و …

 1. نداشتن مبلمان در منزل برخی ایرانیان

چیزی که در نظر گردشگران خارجی ممکن است دور از ذهن باشد این است که ممکن است برخی ایرانیان در منزل خود مبل و صندلی نداشته باشند و روی زمین استراحت کنند و یا غذا بخورند. برخی ایرانیان حتی شب هنگام روی زمین می خوابند و این برای خارجی ها بسیار عجیب است.

 1. خوردن خوراکی های غیر قابل باور در ایران

هنوز هم گردشگران خارجی با این موضوع مشکل دارند که چطور ایرانی ها کله پاچه می خورند و هیچ اتفاقی برای سلامتیشان نمی افتد.

اما از نظر ایرانیان این خوراکی لذیذ است و حتی سالن های مخصوص به نام طباخی برای تهیه آن وجود دارد. خوراکی هایی نظیر لبو، باقالی و … هم جزء خوراکی های عجیب هستند.

خوردن خوراکی های غیر قابل باور در ایران

 1. رسم عجیب استفاده از زعفران در غذاها

یکی از عجیب ترین فرهنگ هایی که ایرانیان دارند رسم عجیب استفاده از زعفران است. تقریبا در اغلب غذاها و نوشیدنی ها زعفران وجود دارد و این برای گردشگران خارجی عجیب است.

 1. نذری دادن

نذری در واقع غذا، نوشیدنی یا شیرینی است که ایرانیان در مراسم مذهبی به صورت رایگان به تعداد زیادی از مردم می دهند و معتقدند که نذری دادن برای آنها خیر و برکت می آورد. این موضوع به خصوص در ماههای محرم و رمضان بسیار شایع است.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  درخواست خدمات