جا انداختن فرهنگ احترام به یکدیگر در تاکسی

فرهنگ احترام به یکدیگر در تاکسی

فرهنگ احترام به یکدیگر در تاکسی چیست؟ فرهنگ سوار شدن به تاکسی نسبت به گذشته بالاتر رفته‌است. یکی از مهمترین نکاتی که باید مسافران آن را رعایت کنند این است که بعد از سوار شدن به تاکسی مقصد خود را به راننده تاکسی اعلام کنند.

زمانی که از ما می‌خواهند وسط خیابان نگه‌داریم این ناشی از ناآگاهی است. باید سعی کنیم از کودکی به بچه ها آموزش دهیم و با فرهنگ چگونگی عبور از خیابان، سوار شدن وسایل نقلیه عمومی همچون تاکسی آشنا کنیم.

فرهنگ احترام به یکدیگر در تاکسی

جا انداختن فرهنگ احترام به یکدیگر در تاکسی تهران

متاسفانه همه ی مردم فرهنگ احترام در تاکسی را بلد نیستند. تاکسی سوار شدن آدابی دارد که مانند یک قانون نانوشته است. اگر این آداب رعایت گردد، همه از تاکسی سوار شدن احساس رضایت می نمایند، اما اگر رعایت نگردد، برای همه اعم از راننده و مسافر دردسرساز است.

در حقیقت این‌کار بسیار راحت است، کافی است موارد زیر را رعایت کنید.

۱.خوشرویی و تواضع

وقتی ما وارد یک جای جدید و جمعی می شویم سلام میدهیم ،اما گاهی مسافری شوار می شود با اخم، سلام که نمی دهد هیچ خودش را طوری می گیرد که ما باید مواظب صدای نفس هایمان هم بازی که مبادا دعوایی رخ دهد..

۲.رعایت نظافت و تمیزی

با کفش و لباس خیس و گلی وارد تاکسی نشویم این وضعیت بیشتر در پاییز یا زمستان پیش می آید که بدون چتر آمده اید بیرون و و با همان لباس های خیس مینشینی روی صندلی …

آیا فکرش را کرده مسافری که بعد از پیاده شدنت آنجا مینشیند چه حالی پیدا می کند؟!

۳.تسلط روی احساسات و عطسه و…

حالا که مجبوریم در طول روز دقایقی را نزدیک هم سپری کنیم، باید بدانیم خمیازه کشیدن، عطسه و سرفه کردن در صورت دیگران خوشایند نیست و باید حواس مان جمع باشد، در صورت پیش آمدن هریک از موارد بالا، به سرعت با دستمال یا دست، جلوی دهان خود را بگیریم.

این مورد مخصوص تاکسی نیست و شاید در محل کار هم با آن روبرو باشید، اما چون در تاکسی فاصله هایمان با یکدیگر بسیار کم است، توجه به آن، ضرورت بیشتری می یابد.

 • یا ممکن است چند ساعت قبل دعوا یا جر و بحثی داشته اید
 • آیا مسافری که کنار شما نشسته مسئول ناراحتی شما است!؟

جا انداختن فرهنگ احترام به یکدیگر در تاکسی تهران

 

۴.رعایت حریم شخصی افراد

حدود ده سال پیش در شهر تهران و سایر کلانشهر های کشور اتفاقی در روند سوار شدن تاکسی رخ می داد که یادآوری اش در این روزها با توجه به گذشت این همه سال از وقوعش، باز هم عرق شرم را بر پیشانی انسان های با اخلاق می نشاند.

ماجرا از این قرار بود که صندلی جلو و به اصطلاح صندلی شاگرد خودروهای سواری، پذیرای دو مسافر همزمان می شد که با کمال تاسف در برخی از موارد این مسافرها هم جنس نبودند و در این میان تفاوتی نداشت مسافر خانم سمت راننده باشد یا سمت در!

مسافران تاکسی هم روزانه گاه با موارد متعددی از وقوع چنین پدیده نابهنجاری روبرو می شدند. این اتفاق خوشبختانه با اجرای طرح ممنوعیت سوار شدن دو مسافر در صندلی شاگرد خودرو، از میان رفت اما مسئله ای که هنوز هم باقی مانده و به رغم پیشرفت های شهری و اجتماعی، باز ه…

۵.بلند صحبت نکردن

یکی از آداب سوار شدن در تاکسی، آرام صحبت کردن است، اما بعضی افراد با صدای بلند با کنار دستی یا تلفن همراه شان صحبت می نمایند و تمام مسافران از تحلیل های سیاسی بگیرید تا جزئیات ماجرای برکناری فلان مهندس، آموزش آشپزی و ملیله دوزی از راه دور، طلاق پسر فلانی و عروس شدن دختر فلانی مطلع می شوند.

گاهی هم به دلیل پیاده شدن، داستان یکی از آن ها برایتان مثل فیلم های اصغر فرهادی انتها باز می ماند!

۶.سیگار نکشیدن

سیگار نکشیدن در تاکسی یکی از مسائل مهم محسوب می شود. چرا که ممکن است بدون اینکه در نظر بگیرید باعث اذیت یکی از از مسافرین شوید. پس سعی کنید بعد از پیاده شدن از تاکسی اقدام به روشن کردن سیگار کنید.

جا انداختن فرهنگ احترام به یکدیگر در تاکسی تهران

۷.نخوردن بعضی از خوراکی ها

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که در تاکسی نشسته اید و کسی که دیگری که در تاکسی نشسته پفک،چیپس، تخمه و خوراکی هایی را از این قبیل را باز کرده و شروع کرده به خوردن

۸.استفاده نکردن از عطر های تند و بوی عرق

از آزار دهنده ترین مسائل و البته رایج ترین آن ها که مسافر ها با آن دست و پنجه نرم می نمایند، بو های بدی است که گاهی با آن پذیرایی می شویم! این بو ها دسته بندی های متنوعی دارند.

مثلا بوی سیر! فرض کنید شخصی شب قبل سیر و آبگوشت خورده است و از قضا صبح امروز هم آزمون زبان دارد و در تاکسی دایم با خود تکرار می نماید: good morning، به معنی صبح به خیر بنابراین روز شما با این شروع هیجان انگیز، سراسر شور می گردد!

البته شور برای پریدن از تاکسی در حال حرکت خواهد بود نه رسیدن به مقصد! یا مثلا عطر که بعضی به ترشی می زند و بعضی به تلخی، بعضی خنک هستند و بعضی گرم، اما همه بدون استثنا ماندگاری و قدرت پخش بوی فراگیری دارند!

ممکن است فردی که در تاکسی نشسته است مبتلا به آسم یا سایر بیماری‌ها دچار باشند و این عطرها باعث ایجاد مشکلات حاد برای آن ها نماید.

۹.محکم نبستن در تاکسی.

گاهی پیش آمد است که در تاکسی بوده ایم و مسافر دیگری میخواسته است پیاده شود و با چنان شدتی در تاکسی را به هم کوبیده که لحضه ای به این فکر کرده ایم که از کجا دل اش پر بوده! و راننده که به احترام بقیه ی مسافرها فقط سکوت کرده.(و در مواردی از خجالت طرف در آمده)

جا انداختن فرهنگ احترام به یکدیگر در تاکسی تهران

ایجاد فرهنگ بهداشت در جامعه

به طور کلی بهداشت کلید در‌های آینده به روی فعالیت‌های اقتصادی و پیشرفت اجتماعی یک ملت است و سلامت جامعه در گرو رعایت اصول بهداشتی است.

1.آشغال نریختن

همه ما بار‌ها شاهد ریختن زباله در معابر از سوی برخی شهروندان بوده‌ایم، به طوری که این نوع هنجارشکنی برای عده‌ای به کاری عادی تبدیل شده است. ریختن زباله در معابر یکی از معضلات بسیار مهم بهداشتی و اخلاقی است که موجب رنجش دیگران و نادیده انگاشتن حقوق شهروندی می‌شود.

انداختن زباله در معابر و جوی‌ها برای برخی از افراد، نه تنها عیب و بی‌اخلاقی یا حتی قانون‌شکنی نیست، بلکه عادتی مألوف است! این افراد اصلاً به این موضوع فکر نمی‌کنند، فردا که دوباره به خیابان می‌آیند، چگونه خیابان و جوی‌ها پاک و بدون زباله است. ظروف یک بار مصرف، بطری‌های نوشیدنی،…

ایجاد فرهنگ بهداشت در جامعه

جرایم علیه محیط زیست

در قوانین کشور ما، جرایم محیط زیست را می‌توان در هفت گروه دسته بندی کرد:

 1.  جرایم مرتبط با تخریب یا خسارت به محیط زیست
 2. جرایم مربوط به آلودگی آب
 3. جرایم مربوط به آلودگی صوتی
 4. جرایم مربوط به آلودگی هوا
 5. جرایم مربوط به آلودگی خاک
 6. جرایم مربوط به بهره‌برداری از منابع مواد شیمیایی یا کار با اشعه بدون اتخاذ تدابیر حفاظتی
 7. جرایم مربوط به ریختن زباله (هدف ما در این صفحات، بررسی همین مورد است.)

قانونگذار در ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی زباله ریختن در معابر را جرم دانسته و برای آن مجازات تعیین کرده است. این ماده مقرر کرده که «هر اقدامی که تهدید علیه بهداشت عمومی شناخته شود، از قبیل… ریختن مواد مسموم‌کننده در رودخانه‌ها، زباله در خیابان‌ها و کشتار غیرمجاز دام… ممنوع است و مرتکبین چنانچه طبق قوانین خاص مشمول مجازات شدیدتری نباشند، به حبس تا یک سال محکوم خواهند شد.»

بر اساس قانون جدید رسیدگی به تخلفات رانندگی که اجرای آن طی دو مرحله (اردیبهشت و دی ۹۰) در کشور آغاز شد، ریختن اشیا و ضایعات در معابر تخلف رانندگی محسوب می‌شود و راننده متخلف باید متناسب با نوع تخلف ۳۰۰‏، ۴۰۰ و ۵۰۰ هزار ریال جریمه بپردازد.

پلیس می‌گوید ناتوانی راننده در کنترل وسیله نقلیه، آن هم به دلیل مواجه شدن ناگهانی با اشیا و ضایعات موجود در معابر، یکی از دلایل تصادفات رانندگی است.

البته بعضی از این اشیا به دلیل حوادث قهری و طبیعی مانند سقوط بهمن‏، رانش زمین، سیل و زلزله به وجود می‌آید، اما بعضی دیگر به دلیل بی‌توجهی سایر رانندگان ایجاد می‌شود.

جرایم علیه محیط زیست

۲.ریختن آدامس در خیابان

مشکلات ناشی از ریختن آدامس در خیابان ها و کوچه ها و مراکز عمومی شهرهای بسیاری را گرفتار کرده که در صورت رواج زیاد مصرف آن هزینه های بسیاری را نیز برای پاکسازی آثار آن به شهرداری های شهرهای بزرگ تحمیل می کند.

آیا انداختن آدامس در سطل آشغال کار آسان تری نیست؟

۳.چسباندن آگهی و برچسب

معضل برچسب های تبلیغاتی بارها در سرویس مشکلات مردم مطرح شده. گزارشی درباره شکایت شهروندان از کثیف‌کاری برچسب‌های تبلیغاتیدر این سرویس توضیح داده شد و البته شکایت یک شهروند از اینکه برچسب های تبلیغاتی در و دیوار را پوشانده هم گزارش شد.

پیش از این عنوان شده بود جریمه قانونی متخلفان ۱۰۰۰ ریال! است و کاری نمی شود درباره این مشکلات انجام داد، ولی اخیرا مجلس آستین ها را بالا زد و  جریمه ۵ میلیونی در کمیسیون مربوطه برای این تخلف تصویب شد.

واقعیت این است با این اقدامات نمی توان جلوی متخلفانی را گرفت که در و دیوار مردم را آلوده می کنند.

چسباندن آگهی و برچسب

۴.رعایت نظافت شخصی در جامعه

 تعريف بهداشت فردی

رعايت بهداشت فردى، عبارت از پيروى افراد جامعه از يک سلسله دستورها و عادتهاى ً باعث می شود افراد

بهداشتى و دورى جستن از رفتارها و عادتهاى غيربهداشتى است که مجموعا جامعه، در معرض عوامل و شرايط بيمارىزا قرار نگرفته و به بيمارىهاى ناشى از آنها دچار نشوند.

استراحت، نظافت، خواب، رژيم غذايى مناسب، ورزش، پوشاک و استحمام از نکات مهم اصول بهداشت فردى هستند.

ازعادت ها و رفتارهاى غيربهداشتى، پرخورى، استفاده بىدليل ازداروها، شکستن مواد سخت مثل گردو و پسته با دندان و کشيدن سيگار را مى توان نام برد.

بايد گفت، سلامت به عنوان تحفهاى به دست انسان نمىرسد، بلکه انسان بايد براى به دست آوردن آن کوشش و تلاش کند و با مراعات دستورات بهداشتى، فردى سالم باشد.

تعريف بهداشت عمومى

براساس مسائل ذکر از بهداشت همگانى ارائه داده است و فعاليت هاى گستردهاى را در زمينه هاى گوناگون دربر می گيرد، آورده می شود.

بهداشت همگانى عبارت است از «علم وفن پيشگيرى ازبيمارى ها، افزايش طول عمر و ارتقاى سطح سلامتى وتوانايى انسان از طريق کوشش هاى دسته جمعى افرادجامعه، به منظور: بهسازى محيط، کنترل بيمارى هاى واگيردار، آموزش بهداشت فردى، ايجاد خدمات پزشکى و پرستارى جهت تشخيص زودرس و درمان به موقع بيمارى ها و ايجاد يک نظام اجتماعى که در آن هر فرد، داراى سطح زندگى مطلوبى، براى تأمين و نگهدارى تندرستى خود باشد، به طورى که هر فردى از جامعه از حق طبيعى خود، يعنى سلامتى وعمر طولانى، بهره مند شود.»

رعایت نظافت شخصی در جامعه

ایجاد فرهنگ بهداشت شخصی در جامعه

بهداشت و پاكيزگي در فرهنگ اسلامي از اهميت ويژه اي برخوردار بوده و اين پاكيزگي نه تنها رعايت نكات بهداشتي و دوري از آلودگي فردي بلكه تمام جنبه هاي زندگي انساني و آلودگي هاي محيط زيست را نيز شامل مي شود.

بنابراين، جلوگيري از آلودگي ها كه امروزه جزء اهداف بهداشت محيط است. از قرن ها پيش، از وظائف فرد با ايمان بوده است. تمام اين اعمال همراه با دعايي است تا عمل به ياد خدا انجام شود و عبادت محسوب گردد.

در اين مطالعه آيات قرآني و روايات مرتبط با بهداشت فردي و محيط مورد بررسي قرار گرفته است.

روش ها

مطالعه توصيفي كتابخانه اي با استفاده از منابع در دسترس شامل قرآن و تفاسير و كتاب هاي معتبر حديث بحارالانوار، نهج البلاغه، خصال، صحيفه سجاديه، اصول كافي، مجمع البيان و ساير نشريات موجود فيش برداري و جمع بندي شده است.

نتايج

آيات قرآن و همچنين احاديث مربوط به بهداشت فردي، به تفكيك دهان و دندان، مو و ناخن، لباس و بهداشت محيط به صورت موضوعي آب، مسكن، زباله، مواد غذايي و محيط زيست ارائه شده است.

بحث امروز در راستاي احياء تفكر ديني، مباني اعتقادي و عملي بهداشتي فرهنگ غني اسلامي مي تواند به عنوان يكي از عوامل بسيار مهم و تاثيرگذار در اقدامات اجتماعي نقش موثري داشته باشد و در افزايش آگاهي، آموزش بهداشت و بهبود فرهنگ بهداشتي سرلوحة تلاش هاي فرهنگي قرار گيرد.

ایجاد فرهنگ بهداشت شخصی در جامعه

فرهنگ نظافت و تاریخچه حمام

آیا چیزی بهتر از آب گرم وجود دارد که خستگی روزانه را از تن بدر کند؟ با آب گرمی که به راحتی در حمام‌های خانه‌هایمان به آن دسترسی داریم، خستگی جای خود را به آرامش می‌دهد.

آدمی از زمان های بسیار قدیم، بناهای مختلفی برای استحمام احداث کرده است. قدیمی‌ترین حمام که قدمت آن به 4500 سال قبل می‌رسد، “حمام بزرگ” در پاکستان است.

فرهنگ حمام در آناتولی با حمام‌های روم باستان آغاز می‌شود. البته که قدمت حمام‌ها به قبل از آن سالها برمی‌گردد. سومرها یکی از اولین تمدن‌هایی هستند که به ساخت حمام اهمیت قائل بودند.

چنانکه در لوح‌های چهار هزار ساله‌شان چگونگی ساخت صابون از خاکستر و روغن کنجد را شرح داده‌اند.

هیتیت‌ها اولین تمدن‌هایی بودند که فرهنگ استحمام را در آناتولی ایجاد کرده، رابطه کاملا متفاوتی با آب برقرار کرده و آب را مقدس می‌شمردند.

استحمام و پاکیزگی برای لیدیایی‌ها، لیکیایی‌ها، آسوری‌ها، فریقی‌ها، اورارتوها و تمدن هلن پس از هیتیت، اهمیت ویژه‌ای داشت. خرابه‌های بیشماری از حمام‌ها که در کاوش‌های باستان‌شناسی کشف شده، نشانگر اهمیتی است که تمدن‌های مستقر در آناتولی به بهداشت شخصی می‌دادند.

حمام‌ها منعکس‌کننده این فرهنگ پاکیزگی هستند. این میراث در طول قرن‌ها از سومرها، هیتیت‌ها، یونان باستان و تمدن‌های روم و بیزانس برای ما باقی مانده است.

زمانی که از حمام سخن می‌گوییم، شاید سوناها و حمام‌های فین نیز به ذهن خطور کند. ولی حمام‌ها یکی از عناصر مهم فرهنگ ترک هستند. حمام‌ نه تنها از نظر پاکیزگی و فرهنگ بهداشت،

بلکه از نظر سازه‌های آبی در بخش معماری نیز ضروری است. در برنامه امروز از “حمام ترک” که به یک برند جهانی تبدیل شده، سخن خواهیم گفت.

فرهنگ نظافت و تاریخچه حمام

تغییر جایگاه استحمام با ورود ترک ها

اگرچه فرهنگ نظافت و شستشو در این سرزمین‌ها به دوران باستان برمی‌گردد، اما این فرهنگ با ترک‌ها به جایگاه متفاوتی منتقل شد. قبل از اسلام، ترکها آب را منبع قدرت و فراوانی می‌دانستند و در افسانه‌های خود بر این باور بودند که آب قبل از هر چیزی آفریده شده است.

بنابراین با اعتقاد به اینکه همه چیز از آب تشکیل شده است، آن را مقدس می شمردند. شاید هم در پذیرش اسلام از سوی ترک‌ها این آیه قرآنی که می‌گوید “هر جانداری را از آب آفریدیم” نقش بسزایی داشته است.

یعنی قدیمی‌ترین باور ترک‌ها در خصوص آب، در کتاب مقدس‌شان قرآن کریم نیز وجود دارد. علاوه بر این؛ آب شرط لازم برای عبادت است و بدون پاک شدن بدن، نمی‌توان در محضر پروردگار حضور یافت.

اعتقاد بر این است که آب در اپیدمی طاعون که در قرون وسطی اروپا را فرا گرفته نقش داشته و روحانیون با استناد به دلایل مختلف استحمام را ممنوع کردند.

در حالیکه آن دوره درخشان‌ترین سالهای امپراتوری عثمانی بود و مانند همه ساختمانها، سازه‌های آب و البته که حمام‌ها نیز سهم مهمی در این دوره باشکوه داشتند.

سیاحان غربی و سفرایی که مشتاق دیدن این شکوه بودند، با دیدن حمامهای کوچک و بزرگ متحیر می‌شدند. آنها در آثار و خاطرات خود به تفصیل درباره حمام، فرهنگ نظافت در بین ترکها و علاقه آنها به پاکیزگی سخن گفته‌اند.

حمام‌ها که جایگاه ویژه‌ای در معماری سازه‌های آبی عثمانی داشته‌اند، در استانبول و بورسا به وفور به چشم می‌خورد. بورسا، تا فتح استانبول، اولین پایتخت دولت عثمانی، یعنی مرکز سیاسی و فرهنگی این دولت بوده است.

بورسا در شکل‌گیری فرهنگ حمام عثمانی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. اولیا چلبی سیاح معروف در خصوص این شهر چنین می‌گوید: بورسا عبارت از آب است.

این شهر در دامنه اولوداغ، امروزه نیز مانند آن دوران، هم از نظر آب چشمه و هم از نظر آبهای زیرزمینی معدنی غنی است. از اینرو شمار زیادی آبگرم و حمام در این شهر وجود دارد.

در این شهر هم حمام‌های باقیمانده از دوران روم و بیزانس که به حمام ترک تبدیل شده و هم حمام‌های منحصربفرد وجود دارد.

تغییر جایگاه استحمام با ورود ترک ها

معماری خاص حمام ها در زمان عثمانیان

پس از اسکان ترک‌ها در آناتولی، سلجوقیان در نقاط اسکان حمام‌هایی احداث کردند. ولی در دوران عثمانیان بیشترین اهمیت به حمام‌ها داده شد. ظاهر و بزرگی حمامهای رومی جای خود را به سادگی در حمام‌ها ترک داد.

اگرچه از نظر نقشه معماری و روشهای گرمایش شبیه حمامهای دوره روم باستان است، اما حریم خصوصی در حمام‌های ترک قابل توجه است. از این نظر در جبهه‌های خارجی بنا، پنجره‌ای وجود ندارد.

تنها بخش رختکن دارای پنجره کف پوشیده شده با میله‌های آهنی یا شیشه‌های رنگی برای روشنایی است. بخش گرم‌خانه نیز در سایه نورگیرهای واقع در گنبد روشن می‌شود.

هرچند که گاها به آبگرم‌ها، حمام نیز گفته می‌شود ولی در یکی آب گرم زیرزمینی و در دیگری آبی که از سوی یک مامور گرم می‌شود وجود دارد.

در وسط یکی حوض و در وسط دیگری یک سنگ بزرگ وجود دارد. ارتفاع این سنگ بزرگ مرمرین در وسط حمام 40-50 سانتی‌متر است. بر روی این سنگ لیف و کیسه کشیده شده و ماساژ انجام می‌شود.

پزشکان روم باستان با تاکید بر اهمیت حمام‌ها چنین می‌گفتند: “اگر می‌خواهید که سلامتی خود را حفظ کنید، از شستشو غافل نشوید. استحمام شرط اول یک زندگی سالم است.”

زیرا پاکیزگی، پله اول سلامتی است. حمام‌ها به غیر از پاکیزگی فواید بسیاری برای سلامتی دارند. حمام‌ها سبب کاهش کشیدگی و درد عضلانی، افزایش گردش خون و دفع مواد مضر از طریق تعریق از بدن می‌شود.

 در دوره عثمانی، حمام‌ها به عنوان ساختمان‌های بسته، فراتر از مکانی برای تمیز شدن بوده و به مکان‌هایی برای اجتماعی شدن تبدیل شدند. دختران دمِ بخت در اینجا پسندیده شده، یک یا دو روز قبل از ازدواج مراسم “حمام عروس” ترتیب می‌یافت.

زنانی که زایمان می‌کردند نیز به “حمام زائو” برده می‌شدند. بدین ترتیب زنان در حمام دور هم جمع می‌شدند.

با افزایش نیاز به آب و هیزم در استانبول، سلطان محمود اول ساخت حمام بزرگ در شهر را ممنوع کرد. از این جهت حمام تاریخی 300 ساله جاغال‌اوغلو، آخرین حمام بزرگ ساخته شده در استانبول می‌باشد.

این حمام که امروزه با بهره‌گیری از روش‌های نانوتکنولوژی نظافت می‌شود، تنها حمام ترک است که در لیست “هزار مکان برای دیدن قبل از مرگ” نیویورک تایمز جای دارد.

معماری خاص حمام ها در زمان عثمانیان

فرهنگ سازی اداب معاشرت کلامی در ارتباط با دیگران

بهترین نکات آداب معاشرت کلامی در گفتگو و حرف زدن را بدانید. آداب معاشرت کلامی در گفتگو برای همه ما یک نیاز است چون ما نیاز داریم به حرف زدن و با گفتگو و صحبت کردن با دیگران بسیاری از کارهای ما حل می‌شود.

پس نیاز داریم که آداب معاشرت کلامی را بدانیم تا بتوانیم به بهترین نحو با دیگران صحبت کنیم و فردی مودب و حرفه‌ای در روابطمان باشیم

آداب معاشرت کلامی در گفتگو برای همه ما یک نیاز است چون ما نیاز داریم به حرف زدن و با گفتگو و صحبت کردن با دیگران بسیاری از کارهای ما حل می‌شود.

پس نیاز داریم که آداب معاشرت کلامی را بدانیم تا بتوانیم به بهترین نحو با دیگران صحبت کنیم و فردی مودب و حرفه‌ای جلوه کنیم. گفتگو بهترین و سریع‌ترین راه برای برقراری ارتباط با دیگران است و ما با یک مکالمه می‌توانیم به دیگران احساسات و افکار خود را بفهمانیم پس دانستن نکات آداب معاشرتی آن بسیار مهم است.

فرهنگ سازی اداب معاشرت کلامی در ارتباط با دیگران

حرف کسی را قطع نکنیم:

دائم وسط حرف کسی نَپَریم و صبور باشیم و به دیگران مجال و فرصت حرف زدن بدهید و شنونده خوبی باشید. شنونده‌ی خوبی بودن در یک مکالمه بسیار مهم است.

از خود بیش از اندازه تعریف نکنیم.

برخی از ما عادت کرده ایم در همه جا پُز بدهیم و از صِفات و ویژگی های خود مدام تعریف کنیم، اینکارِ ما نشان دهنده خودپسندی ماست و بسیار ناپسند و زشت جلوه می‌کند.

با صدای بلند صحبت نکنید.

داد و صدای بلند باعث می‌شود حسِ ترس و اضطراب در دیگران ایجاد شود. سعی کنید با صدای آرام صحبت کنید خصوصا در مکان‌های خاص مانند مطب دکتر و بیمارستان و مترو و … .

تُپق نزنید و کلمات را درست ادا کنید.

لازم است که قبل از حرف زدن خوب فکر کنید و بعد آن را بیان کنید.

درِگوشی حرف نزنید.

وقتی درِگوشی با کسی حرف بزنید به دیگران این احساس دست میدهد که در رابطه با آنها صحبت می‌کنید و فکر می‌کنند که نقص یا مشکلی دارند.

بدگویی و غیبت نکنید.

اینکار باعث می‌شود کسی به شما اعتماد نکند زیرا فکر می‌کنند شما در نبود آنها نیز در خصوصِ شان اینگونه صحبت می‌کنید. در ضمن اگر آن فرد متوجه شود که پشت سر او حرف زده‌ایم بسیار ناراحت می‌شود و شاید باعث شود که رابطمان را از دست بدهیم.

فرهنگ سازی اداب معاشرت کلامی در ارتباط با دیگران

با دقت از شوخ طبعی استفاده کنید.

شوخی بِجا و شایسته باعث می‌شود مکالمات از حالت رسمی و خشک خارج  شود و احساس صمیمیتِ بیشتری بین شما و دیگران ایجاد شود ولی اگر شوخی شما بی‌جا باشد بسیار بد است.

سعی کنید چهارچوب‌هایی را در این خصوص رعایت کنید و با هر کسی در هر موردی شوخی نکنید. برای مثال شاید کار جالبی نباشد که بیش از اندازه با کسی که بزرگتر از ماست شوخی کنیم، شاید او اصلا دوست نداشته باشد

وقتی کسی با شما حرف میزند به او نگاه کنید و ارتباط چشمی برقرار کنید.

وقتی به مخاطب نگاه نکنید او فکر می‌کند شما توجهی به موضوع ندارید یا برایتان مهم نیست. وقتی که به فکر مورد نظر نگاه می‌کنید او بسیار خوشحال می‌شود که شما به حرف‌های او توجه کرده‌اید.

همیشه الویت با شخصی است که به صورت حضوری با او حرف می‌زنید.

در این حین اگر گوشی موبایل شما زنگ خود تا جایی که می‌توانید آن را جواب ندهید

وقتی با کسی حرف می‌زنید و یا شخصی برای شما صحبت می‌کند٬ نباید با گوشی موبایل٬ کلید٬ خودکار و یا هر چیز دیگری بازی کنید. این موضوع یک بی‌احترامی به فرد مقابل است و خلاف نکات آداب معاشرت است.

بیش از اندازه حرف نزنید.

در یک مکالمه بهتر است که ۵۰ درصد مواقع شما صحبت کنید و ۵۰ درصد مواقع فرد دیگری که در مکالمه است. گاهی اوقات ما ۹۰ درصد مواقع صحبت می‌کنیم که این کار اصلا جالب نیست.

از نصحیت کردن بیش از حد خودداری کنید.

نصیحت کردن باعث می‌شود که شما فردی غُرغُرو جلوه کنید و کسی تمایل این را نداشته باشد که با شما وارد گفتگو شود.

سعی کنید طوری صحبت کنید که برای دیگران قابل فهم باشد.

از لغات تخصصی بیش از اندازه استفاده نکنید، مثلا اگر شغل شما ساختمان است شاید لغات تخصصی داشته باشید که فقط خودتان و افرادی که در حوزه‌ی کاری شما هستند متوجه آن بشوند. پس از این لغات در حضور افرادی که این لغات را نمی‌دانند استفاده نکنید.

سعی کنید صحبت‌ها و حرف‌های مفیدی داشته باشید.

حرف‌هایی که به درد مخاطبتان بخورد و برای او موثر باشد. حرف زدن‌های بیهوده خلاف نکات آداب معاشرت کلامی است

یادمان باشد که دیگران کارمند‌های ما نیستند، پس با آنها دستوری صحبت نکنیم.

اگر از آنها چیزی را می‌خواهیم حتما از آنها خواهش کنیم.

بهتر است تا می‌توانید از دیگران تعریف کنید تا اینکه از آنها خرده بگیرید و انتقاد کنید.

به هیچ عنوان در میان جمع از دیگران انتقاد نکنید، اگر انتقادی دارید حتما در جایی که با او تنها هستید انتقادهای خود را بگویید.

فرهنگ سازی اداب معاشرت کلامی در ارتباط با دیگران

فرهنگ سازی اداب معاشرت کلامی در ارتباط با دیگران

حرف کسی را قطع نکنیم. دائم وسط حرف کسی نَپَریم و صبور باشیم و به دیگران مجال و فرصت حرف زدن بدهید و شنونده خوبی باشید. شنونده‌ی خوبی بودن در یک مکالمه بسیار مهم است.

از خود بیش از اندازه تعریف نکنیم. برخی از ما عادت کرده ایم در همه جا پُز بدهیم و از صِفات و ویژگی های خود مدام تعریف کنیم، اینکارِ ما نشان دهنده خودپسندی ماست و بسیار ناپسند و زشت جلوه می‌کند.

با صدای بلند صحبت نکنید. داد و صدای بلند باعث می‌شود حسِ ترس و اضطراب در دیگران ایجاد شود. سعی کنید با صدای آرام صحبت کنید خصوصا در مکان‌های خاص مانند مطب دکتر و بیمارستان و مترو و … .

تُپق نزنید و کلمات را درست ادا کنید. لازم است که قبل از حرف زدن خوب فکر کنید و بعد آن را بیان کنید.

فرهنگ سازی اداب معاشرت کلامی در ارتباط با دیگران

وقتی مادر زن یا شخصی دعوتمان می کند برای شام ، اگر نتوانستیم برویم چی بگیم که ناراحت نشوند؟

 • با عرض پوزش توفیق رفیق نیست که در خدمتتان باشیم جای دیگری وعده داده ایم.
 • سعادت مساعدت نیست که شما را زیارت کنیم.
 •  از دعوت صمیمانه شما بسیار سپاسگزاریم در این زمان جای دیگری هماهنگ شده است.در این زمان در خدمت یکی دیگر از دوستان هستیم اما دلمان پیش شماست.
 •  جای ما را هم خالی کنید ای کاش می توانستیم بیاییم اما در مراسم …… حضور خواهیم داشت.
 • هر چند توفیق زیارت میسر نیست اما امیدواریم میهمانی تان به بهترین نحو ممکن برگزار گردد جای ما را هم خالی کنید.
 •  خیلی دوست داشتم خدمت برسم ولی چه کنم که جای دیگری قبلا قول داده ام اگر فرمایشی داشته باشید در خدمتم.
 1. چنانچه قصد نرفتن دارید می توانید بگویید ” دوستان به جای ما ” .
 2. چنانچه سعادت داشته باشیم شرکت نمایید : ” خدمت می رسیم . “
 •  چنانچه موفق به رفتن نشدید علاوه بر اینکه باید از قبل اطلاع دهید می توانید از این جملات بهره ببرید.
 1. ” سعادت نداشتیم در خدمت شما باشیم” .
 2. ” هر چند در جمع شما نبودیم ولی دلمان پیش شما بود”.

در جمع اگر کسی از ما تعریف کرد ، در جواب چی بگیم ؟

در جمع اگر کسی از ما تعریف کرد ، در جواب چی بگیم ؟

 •  نظر پاک این چنین بیند/ نازنین جمله نازنین بیند .
 •  من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم/ لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم
 •  هر آن کو خاطر مجموع و یار نازنین دارد/ سعادت همدم او گشت و دولت همنشین دارد
 •  یار با ماست چه حاجت که زیادت طلبیم/ دولت صحبت آن مونس جان ما را بس
 •  شما لطف دارید و قیاس به نفس می فرمایید.
 •  شما خودتان خوبید همه را خوب می بینید.
 •  انسان های بزرگی چون شما همه را بزرگ و خوب می بینند.
 •  بسیار سپاسگزارم از انرژی مثبتی که به بنده بخشیدید.
 • شما هم دارای فضایل برجسته ای هستید ( چند تا از خصوصیات بارز شخص تعریف کننده را برشمارید. )
 •  شما هم مایه افتخار فامیل – خانواده – جامعه – ایران هستید.
 •  شما همیشه نسبت به بنده لطف داشته اید و با به کاربردن جملات زیبایتان من را خشنود می نمایید.
 •  جملات شما امیدوارکننده است و امیدوارم فرمایشات شما همین گونه باشد که می فرمایید.
 •  وجود دوستی چون شما مایه خیر و برکت است و موجب افزایش اعتماد به نفس. الهی خدا حفظتون کنه.

در جمع اگر کسی از ما تعریف کرد ، در جواب چی بگیم ؟

در ماشین یا مجلسی اگر جلو نشسته بودیم و بزرگتری پشت ما نشسته بود چی بگوییم که بی احترامی نباشد؟

 •  خواهش می کنم بفرمایید جلو بنشینید.
 •  خیلی عذر می خوام که پشتم به شماست.
 • ببخشید که جلو نشسته ام.
 • مایه افتخار است که در خدمتتان هستیم ولی ای کاش محبت می فرموید و جلو می نشستید تا من شرمنده شما نشوم.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  درخواست خدمات