تفاوت رادیاتور آلومینیومی با فولادی چیست؟

تفاوت رادیاتور آلومینیومی با فولادی چیست؟

تفاوت رادیاتور آلومینیومی با فولادی چیست؟


سیستم های حرارتی مرکزی نظیر رادیاتور آلومینیومی و فولادی سال هاست که هر خانه ای پیدا می شوند. از سالهای پیش وجود موتورخانه ها مرسوم بوده و اکثر خانه ها به جای استفاده از پکیج ها، از رادیاتور آلومینیومی و فولادی استفاده می کنند.

نوع گرمایشی دیگر که به تازگی در این سالهای اخیر رواج پیدا کرده پکیج ها هستند که در بازار رواج پیدا کرده است. این پکیج ها به دو دسته پکیج زمینی و دیواری تقسیم بندی می شوند.

اما حال می خواهیم تفاوت رادیاتور آلومینیومی و فولادی را بررسی کنیم. اینکه کدام بهتر است؟ هرکدام چه مزیتی بر دیگری دارند؟ همه اینها مسائل مهمی هستند. نقطه مشترک پکیج و موتورخانه ها در این است که هردو از سیال آب به عنوان سیال واسطه جهت گرم کردن فضای خانه استفاده می شوند. اما تفاوت آنها در چیست؟

 

آنچه که درباره رادیاتور فولادی بدانید

در گذشته رادیاتورها همه از جنس فولادی خاکستری، چدنی و آلومینیومی بوده. همین امر باعث شده که کسی آنها را دوست نداشته باشد. چون ظاهر خوبی نداشتند. اما امروزه با طرح ها و جنس های بهتری درحال تولید است که به هرخانه ای زیبایی  خاص آن را می دهد.

اما رادیاتورهای فولادی که با نام پنلی نیز معروف هستند، وارد دستگاه های تمام یا نیمه اتوماتیک می شوند و با شکل گیری های خاص خود، مخاطب های زیادی را جذب خود کرده است.

متاسفانه در ایران رادیاتورهایی وجود دارد که با نام های خط تولید آلمان و ترکیه ساخته می شوند، که این شایعه بیش نیست. با توجه به اینکه در ایران ما بزرگترین کارخانه های فولاد سازی داریم و می توانیم بهترین رادیاتورهای فولادی را بسازیم.

در کارخانه ها فقط از دستگاه های اتوماتیک ایتالیایی، آلمانی و یا ترکیه ای، برای ساخت و برش فولادها استفاده می شود. همین طور بعضی از شرکت های ایرانی با گرفتن نمایندگی از سوی خارج، رادیاتور پنلی با برندهای آن ها را در ایران وارد و تولید می کنند.

 

رادیاتور فولادی

 

 

کیفیت رادیاتور فولادی 

فولاد نوعی فلزی است با دوام و عمر بالا! یکی از مزایاهای رادیاتورهای فولادی این است که در برابر رسوب بسیار مقاوم است. البته باید به خاطر داشته باشید که بیش از 150 نوع استیل با درجه های مختلف وجود دارد. پس جنس مورد استفاده در تولید رادیاتورها مهم است. البته نوع آبکاری که در رادیاتورهای فولادی استفاده می شود، می تواند بسیار مورد اهمیت باشد.

 

کارایی رادیاتور فولادی 

فولاد به راحتی حرارت تولید شده در خود را در فضا پخش می کند و می تواند یک اتاق را به خوبی گرم کند. همچنین ذخیره حرارتی خوبی دارد. چه موتور خانه داشته باشید چه پکیج، متوجه خواهید شد که بعد از خاموش شدن می تواند گرمای زیادی را در خود ذخیره کند.

 

زیبایی رادیاتور پنلی

رادیاتور فولادی یا همان پنلی زیبایی چشم گیری دارد و می تواند به محیط کار یا خانه شما زیبایی بدهد که انتظار دارید. البته که همه تولیدکنندگان برای جذب بیشتر مشتری های خود رادیاتورهای هوشمند و زیبا را تولید می کند.

 

هزینه رادیاتور پنلی

هزینه های رادیاتور نمی توان به صورت مستقیم تعیین کرد. زیرا قیمت آنها به عوامل زیادی بستگی دارد. چون کیفیت مواد به کار رفته، زیبایی، نوع مونتاژ و… مهم است و باید بر اساس آنها قیمت گذاری کرد. اما به طور کلی رادیاتورهای فولادی ارزان قیمت نیستند.

 

رادیاتور

 

 

آنچه که درباره رادیاتور آلومینیومی بدانید

جنس رادیاتورهای آلومینیومی از نوع آلومینیوم خشک است. آلومینیوم ها خاصیت سبک بودنشان می تواند قابل توجه باشد. همچنین می توان آنها را به راحتی به دیوار وصل کرد تا محیط زمینی را اشغال نکند.

آلومینیوم یک فلزی با ضریب حرارتی بالاست. این بدین معناست که به خوبی می تواند گرما را منتقل کند. در صورتی که شما بخواهید دمای پکیج وشوفاژ را بالا ببرید، رادیاتورهایی با این جنس بسیار سریع تر از رادیاتورهای فولادی گرم می شود.

امکان اضافه نمودن و پره در صورت خراب شدن و تعمیر وجود دارد. اما هر وسیله ای که خوبی دارد، می تواند معایب خودش را نیز داشته باشد.

 

رادیتور آلومینیومی

 

 

کارای رادیاتورهای آلومینیومی 

با توجه با قابلیت بالای انتقال حرارت رادیاتورهای آلومینیومی می توان انتظار داشت که خانه را به زودی گرم کند. همچنین به میزان آب کمتری نیاز دارند در نتیجه در میزان مصرف آب خانه صرفه جویی می شود. همین امر باعث می شود که هزینه هایتان کاهش پیدا کند.

همچنین به علت سبک بودنشان، هزینه نصب آنها بسیار کمتر از رادیاتورهای فولادی است. همچنین می توانید آنها را به راحتی جا به جا کنید و از گرمای تولید شده آن لذت ببرید.

 

رادیاتور

 

 

کیفیت رادیاتور آلومینیومی

آلومینیوم فلزی است که اصلاً زنگ نمیزند. پس می تواند خیالتان را از این بابت راحت کند. همچنین رادیاتورهای آلومینیومی از چندین راه تولید می شوند؛ که باعث شده تا کیفیت های متفاوتی داشته باشد و باید حوصله به خرج ببرید و بهترین آنها را برای خانه یا محل کارتان بخرید.

در این مقاله به خوبی تفاوت رادیاتور آلومینیومی و فولادی را بررسی کردیم و شما می توانید بسته به سلیقه و مدل خانه خودتان یکی از این دو مدل از رادیاتورها را خریداری کنید تا زمستان های سرد را به گرمی در کنار کسانی که دوست دارید، بگذرانید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    درخواست خدمات