عیب یابی و تعمیر موتور کولر آبی

عیب یابی و تعمیر موتور کولر آبی

تعمیر موتور کولر آبی و عیب یابی آن یک امر تخصصی است که از عهده افراد معمولی بر نمی آید. اما افرادی که در حوزه های فنی دستی بر آتش دارند می توانند با مطالعه این مطلب به اطلاعات خود افزوده و تا حد زیادی از مشکلات مربوط به کولر و تعمیر موتور کولر آبی سردر بیاورند. اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که هیچ گونه اطلاعاتی ندارید نیز این مقاله می تواند برای شما مفید باشد.

تعمیر موتور کولر آبی


تعمیر موتور کولر آبی چگونه است ؟ کولر آبی یکی از وسایل سرمایشی است که در نقاط گرم و معتدل می تواند باعث خنک کردن محیط شود. در مناطق و استان های بسیار گرمسیر مانند زاهدان و خوزستان استفاده از کولر آبی توجیهی ندارد زیرا توانایی خنک کردن محیط را به اندازه کافی نخواهد داشت.
کوار آبی نیز مانند سایر وسایل برقی بعد از گذشت چند سال از استفاده دچار استهلاک می شود و نیاز به تعمیر پیدا می کند. تعمیر موتور کولر آبی کار آسانی نیست و فقط باید به دست متخصصین و تکنسین ها انجام شود. اگر شما هیچ اطلاعاتی در خصوص تعمیر وسایل برقی مانند موتور کولر آبی ندارید به شما توصیه می کنیم که خودتان دست بکار نشوید زیرا ممکن است خسارات مالی به وجود آید پس بهتر است با متخصص سرویس کولر گازی یا آبی تماس بگیرید. در ادامه شما را با جوانب مختلف ایرادات کولر آبی و تعمیر موتور آن آشنا می کنیم.

ایرادات رایج در کولر آبی و نحوه تعمیر آن


روشن نشدن موتور و پمپ آب


اگر کلید کولر را زده اید اما موتور و پمپ آب روشن نمی شود باید جریان برق را بررسی کنید. در این شرایط قطعا موتور کولر ایرادی ندارد بلکه ایراد از سایر مناطق مانند جریان برق ورودی و فیوز است. یکی از ابزارهایی که به کمک آن می توانید فیوز را چک کنید و از سلامت آن مطلع شوید فازمتر است. اگر هنگامی که فازمتر را بر روی فیوز قرار دادید اما فازمتر روشن نشد به احتمال زیاد فیوز سوخته است و باید سریعا آن را تعویض کنید.


خنک نبودن باد کولر 


اگر کلید کولر را زده اید و پمپ آب و موتور کولر روشن می شود اما باد آن خنک نیست باید به جریان آب ورودی به پوشال ها توجه کنید. معمولا در این شرایط آب کافی به کولر نمی رسد و این مساله می تواند به دلیل کاهش فشار آب و خشک ماندن پوشال ها باشد.

تعمیر موتور کولر آبی

از دیگر دلایل وقوع این مساله پاره شدن شیلنگ آب یا خراب شدن واتر پمپ است. در این شرایط بهتر است واتر پمپ یا شیلنگ کولر آبی را تعویض کنید زیرا تعمیر آن مقرون به صرفه نخواهد بود و بعد از مدتی نیز شاهد تخریب مجدد آن هستید. همچنین گرفتگی سوراخ آب ریزها می تواند از دیگر فاکتورها در خنک نبودن باد کولر آبی باشد. بهتر است آب ریزها یا ناودان ها را باز کنید و به وسیله محلول های شوینده مانند جوهر نمک آن ها را به خوبی تمیز کنید تا جرم های موجود در آن از بین برود. در مناطقی که سختی آب زیاد است و آبی آلوده دارد معمولا آب ریزها زودتر دچار گرفتگی می شوند.
اگر تمام موارد بالا را بررسی کردید و هیچ گونه ایرادی پیدا نکردید احتمالا ایراد از موتور است. اگر موتور نیم سوز شده باشد می تواند از خنک شدن باد کولر جلوگیری کند. بدین منظور باید از تکنسین یا متخصصین بخواهید که برای تعمیر موتور کولر آبی به مکان مورد نظر بیایند و اقدامات لازم را انجام دهند.


علائم نیم سوز شدن موتور کولر آبی


اگر می خواهید از نیم سوز شدن موتور کولر آبی اطمینان حاصل کنید باید جریان موتور را با ابزاری به نام آمپرتر اندازه بگیرید. بدین منظور باید بر روی بدنه کولر آبی توجه کنید. معمولا بر روی بدنه یک جریان ثابت قید شده است. این عدد باید با ابزار آمپرتر مقایسه شود. اگر آمپرتر عددی چند برابر را نسبت به عدد درج شده بر روی بدنه به شما نشان داد بیان کننده نیم سوز شدن موتور است. همچنین اگر موتور بیش از حالت عادی داغ شد و یا بوی سوختگی داد نشان دهنده نیم سوز شدن آن خواهد بود و باید سریعا نسبت به تعویض یا تعمیر آن اقدام کرد.

تعمیر موتور کولر آبی

کار نکردن موتور کولر آبی

از دیگر مواردی که در خصوص تعمیر موتور کولر آبی حائز اهمیت می باشد عدم کار کردن موتور آن است. از عواملی که می تواند دلیلی بر کار نکردن موتو کولر آبی باشد نرسیدن برق به موتور است. در این شرایط باید فاز و نول برق را بررسی کرد و به راحتی به آن پی برد. همچنین سوختن سیم پیچ موتور نیز از جمله فاکتورهای کار نکردن موتور کولر آبی محسوب می شود.


خراب شدن کلید گریز از مرکز 


برای تعمیر موتور کولر آبی و عیب یابی آن باید به سراغ کلید گریز از مرکز برویم و آن را چک کنیم. زیرا از مهم ترین دلایل کار نکردن موتور کولر آبی می تواند خراب شدن این کلید باشد. افراد متخصص و حرفه ای به خوبی می دانند که سیم پیچ دور تند و سیم پیچ راه انداز اولین مناطقی هستند که شروع به کار می کنند و بعد از رسیدن سرعت به میزان 75 درصد سیم پیچ راه اندازه قابلیت خارج شدن از مرکز و گریز از آن را دارد. اگر در این شرایط سیم پیچ راه انداز از مرکز خارج نشد نشان دهنده خراب شدن این دکمه و همچنین نیم سوز شدن موتور کولر آبی خواهد بود .

سر و صدای زیاد موتور کولر آبی 


از عوامل موثر بر ایجاد سر و صدای موتور کولر آبی می تواند خراب شدن و یا از تنظیم افتادن پولی ها باشد. اگر پولی ها شل شده باشند و یا از جای خود تکان خورده باشد شاهد ایجاد صدای نابهنجار در موتور کولر آبی خواهیم بود که قطعا آسایش را از اطرافیان خواهد گرفت.
از دیگر مواردی که بر ایجاد سر و صدا در موتور دخیل است و شما نیاز به تعمیر موتور کولر آبی پیدا می کنید گشاد شدن یاتاق هاست. در این شرایط بهتر است دو طرف فن موتور کولر باز شود و محوری که در آن وجود دارد به صورت شعاعی حرکت داده شود.
اگر محور موتور کولر آّی تاب برداشته باشد قطعا باعث ایجاد سر و صدا خواهد شد. درا ین شرایط می توانید با دست زدن به پروانه ها تاب برداشتن آن را متوجه شوید. می دانیم که بهترین راهکار برای رفع ایرادات فنی و تخصصی کمک گرفتن از متخصص این کار است؛ مانند متخصص تعمیر پکیج یا تعمیر موتور کولر آبی. پس بهتر است با تعمیر کار متخصص تماس بگیرید و از او بخواهید تا به محل بیاید و مشکلات موجود را بررسی کند.
اگر تسمه موتور خراب شده باشد و یا به میزان زیادی محکم شده باشد نیز با تنظیم پولی ها درست می شود و صدای دلخراش موتور به حالت عادی باز خواهد گشت. در این شرایط اگر تسمه رشته رشته شده باشد قطعا کارآیی خود را از دست داده و بهترین کار تعویض آن است. زیرا تسمه ها ابزارهایی یک بار مصرف هستند و تعمیر آن ها امکان پذیر نمی باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    درخواست خدمات