راه های پیشگیری از ترکیدگی لوله های آب

ترکیدگی لوله های آب

ترکیدگی لوله های آب در منازل مسکونی و شرکت ها می تواند موجب بروز بسیاری از مشکلات شود. در این مطلب به شما کمک می کنیم تا بتوانید راه های پیشگیری از مشکل را شناسایی کنید و سپس در دصدد رفع آن ها بر بیایید. ترکیدگی لوله های آب بر اثر عوامل مختلفی به وجود می آید که یکی از آن ها پوسیدگی و افزایش سن ساختمان است.

ترکیدگی لوله های آب


چه عواملی باعث ترکیدگی لوله های آب می شود و راه های پیشگیری از آن چیست ؟ لوله ها ابزاری هستند که به وسیله آن ها آب شرب و آب مصرفی در منازل تامین می شود. اما در برخی از مواقع شاهد خراب شدن و اصطلاحا ترکیدگی آن ها هستیم که باعث به وجود آوردن مشکلات زیادی خواهد شد. پس از اینکه به مهم ترین عوامل در خصوص ترکیدگی لوله های آب پرداختیم نوبت به معرفی راهکارهایی در جهت پیشگیری از آن خواهیم پرداخت.

 

مهم ترین دلایل ترکیدگی لوله های آب کدامند ؟


برودت هوا و یخ زدن لوله ها 


حتما برای شما هم این موضوع را تجربه کرده اید که در فصول سرد سال مانند زمستان شاهد ترکیدن و آسیب لوله های آب بوده اید و هیچ گاه پاسخی برای این پرسش پیدا نکرده اید. واقعیت این است که آب موجود در لوله ها به دلیل برودت هوا چار یخ زدگی می شوند. یخ وزن و چگالی بالاتری نسبت به آب دارد و همین مساله موجب می شود تا نیاز به فضای بیشتری داشته باشد. اگر فضای مورد نیاز آن تامین نشود به دیواره و جداره لوله فشار وارد می کند و در نهایت لوله دچار ترکیدگی می شود. این مساله علاوه بر فصول سرد سال در مناطق سردسیر نیز بیشتر رخ می دهد زیرا در اغلب مواقع دمای هوا به شدت پایین است و برودت هوا وجود دارد.


پوسیدگی و ایجاد خوردگی در لوله


پوسیدگی و خوردگی لوله ها بر اثر گذشت زمان رخ می دهد. به همین دلیل در اغلب ساختمان هایی که سال های زیادی از ساخت آن ها می گذرد ترکیدن لوله ها شایع تر است. زیرا بر اثر استفاده زیاد مستهلک شده اند و دیگر توانایی عملکرد بهینه را ندارند. یکی از راه هایی که به کمک آن می توانید احتمال زنگ زدن لوله ها را بر اثر گذشت زمان کاهش دهید استفاده از ضد زنگ هاست.

ترکیدگی لوله های آب

فشار بالای آب

هنگامی که فشار آب زیاد باشد به تدریج به لوله ها فشار وارد می شود و در نهایت باعث ترکیدگی و شکستگی در آن ها می شود. بالا بودن فشار آب به چند دلیل رخ می دهد که می توان به منطقه سکونت و همچنین استفاده از پمپ های فشار قوی اشاره کرد. این نوع از پمپ ها به شدت آب را درون لوله ها می فرستد و به دلیل شوکی که به آن ها وارد می شود به مرور زمان مقاومت خود را در برابر این قضیه از دست می دهند و به طور ناگهانی دچار شکستگی می شوند.

راهکارهایی برای پیشگیری از ترکیدگی لوله های آب

استفاده از لوله های استاندارد

از مهم ترین عواملی که می تواند باعث شکستگی لوله ها شود استفاده از لوله های غیر استاندارد و ارزان قیمت است. این مساله مخصوصا در ساختمان هایی که به طور انبوه ساخته می شوند رواج دارد. زیرا هزینه زیادی برای کیفیت و تجهیز آن نمی کنند. بهتر است در هنگامی که قصد دارید خانه ای را بخرید تمام این موارد را چک کنید تا دچار مشکل نشوید. همچنین اگر قصد دارید خودتان لوله کشی و نصب شیرآلات را انجام دهید از برند و کیفیت آن اطمینان حاصل کنید. در حال حاضر برندهای چینی و بی کیفیت در بازار وجود دارند که از قیمت پایینی برخوردار هستند و برخی از افراد برای صرفه جویی در هزینه به دنبال خرید آن هستند. در صورتی که نمی دانند در دراز مدت چه خسارت سنگینی از نظر مالی به آن ها وارد می شود.
نصب لوله های غیر استاندارد و بی کیفیت شاید تا مدت کوتاهی برای شما مفید باشد و از عملکرد آن راضی باشید اما قطعا در طولانی مدت با نشت و ترکیدگی آن روبرو خواهید شد و این برطرف کردن این مساله می تواند برای شما دشوار باشد.

عایق کاری لوله ها

عایق کاری لوله ها از اساسی ترین شروط برای جلوگیری از ترکیدگی لوله های آب است. این مساله مربوط به سازنده ساختمان می شود و اوست که باید از این روش برای افزایش کیفیت لوله ها استفاده کند. همچنین لوله ها باید به نحوی عایق بندی شوند که برای مخازن آب سرد نیز مناسب باشند. همان طور که اشاره کردیم برودت هوا و دمای پایین آب موجب یخ زدگی و در نهایت ترکیدگی لوله ها می شود. به همین دلیل کارشناسان توصیه می کنند که حتما لوله ها را برای مصارف آب بسیار سرد بهینه کنید.

ترکیدگی لوله های آب

بررسی و چکاپ دوره ای لوله ها


اگر می خواهید از هزینه های اضافی نجات پیدا کنید و به طور غیر منتظره با ترکیدگی لوله های آب مواجه نشوید به شما توصیه می کنیم کنترل ، بررسی و چکاپ های دوره ای را فراموش نکنید. زیرا لوله ها به طور ناگهانی دچار ترکیدگی نمی شوند بلکه از قبل شاهد نشت آن ها هستیم. اگر بتوانید به موقع نشت و آسیب های موجود در لوله را تشخیص دهید و اقدام به رفع آن ها کنید قطعا در هزینه های خود صرفه جویی کرده اید. برای چکاپ لوله ها می توانید از کارشناسان مربوطه کمک بگیرید. آن ها با مراجعه به محل و استفاده از ابزارهای مخصوص قادر به انجام این کار هستند.


پوشاندن لوله های آب


کاهش شدید دمای هوا باعث یخ زدگی و در نهایت ترکیدگی لوله ها می شود. علاوه بر عایق بندی لوله ها باید آن ها را بپوشانید. هنگامی که لوله ها را از بیرون می پوشانید باعث می شود تا هوای سرد به درون آن ها نفوذ نکند و دمای آن ها همواره در حالتی متعادل بماند. زیرا در این شرایط تماس مستقیم با هوای سرد برقرار نمی شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    درخواست خدمات