نکات ایمنی و بهداشت در لوله باز کنی


ایمنی و بهداشت در لوله باز کنی دارای نکاتی است که اگر قصد دارید آن را انجام دهید این مطلب برای شما مفید خواهد بود. لوله باز کنی به روش های مختلفی انجام می شود که انجام هر کدام از این روش ها مستلزم رعایت مراحلی است. ایمنی و بهداشت در لوله باز کنی توسط افراد ماهر و حرفه ای رعایت می شود به نحوی که به لوله ها هیچ گونه آسیبی وارد نشود.

ایمنی و بهداشت در لوله باز کنی

ایمنی و بهداشت در لوله باز کنی چیست و شامل چه مواردی می شود ؟ افزایش سن ساختمان از مهم ترین دلایل گرفتگی لوله ها محسوب می شود. زیرا به مرور زمان جرم و رسوب در لوله ها نفوذ می کند و اگر هر چند وقت یکبار اقدام به جرم زدایی نکنید قطعا با گرفتگی لوله ها روبرو خواهید شد. اگر نصب شیرآلات به صورت حرفه ای و اصولی انجام شود، نیاز به اقدامات لوله بازکنی نیز کمتر می شود. بسیاری از افراد به طور غیر حرفه ای و با استفاده از روش های خانگی اقدام به باز کردن لوله های مسدود شده می کنند. روش هایی مانند استفاده از محلول های شیمیایی و یا تلمبه زدن در بین افراد عادی است. اما آیا می توان بدون ایمنی و بهداشت در لوله باز کنی اقدام به انجام آن کرد؟ عدم رعایت ایمنی نه تنها باعث صدمه به لوله بلکه به فرد نیز می شود. اگر در این امر تخصص ندارید بهتر است از کارشناسان کمک بگیرید.

برای باز کردن لوله از چه روش هایی استفاده می شود ؟

تلمبه های دستی

استفاده از تلمبه های دستی برای باز کردن لوله های گرفته از مرسوم ترین روش هایی است که افراد آن را امتحان می کنند. اگر می خواهید از تلمبه استفاده کنید باید ابتدا آن را توسط آب گرم کنید و سپس بر روی محل مورد نظر قرار دهید. فشار دادن تلمبه باعث می شود که جرم و رسوبی که در لوله قرار دارد توسط فشار به جلو رانده شود و راه لوله باز شود. قطعا این روش موقت است و اگر گرفتگی لوله زیاد باشد باید از روش های جدی تر استفاده کنید و از افراد متخصص در زمینه لوله بازکنی و چاه بازکنی کمک بگیرید. تلبمه از وسایلی است که بهداشتی محسوب می شود و آلودگی خاصی ایجاد نمی کند.

ایمنی و بهداشت در لوله باز کنی

محلول های شیمیایی


استفاده از محلول های شیمیایی جزو روش های بهداشتی محسوب نمی شود اما بسیاری از خانم های خانه دار اقدام به بکارگیری از آن ها می کنند. یکی از مواردی که می تواند بهداشت و سلامت این روش را زیر سوال ببرد و باعث ایجاد آسیب های فراوانی شود ترکیب کردن این محلول ها با یکدیگر است. بسیاری از مرگ و میرها بر اثر عدم رعایت این مساله است. زیرا ترکیب کردن محلول های شیمیایی با یکدیگر باعث تشکیل گاز خطرناکی می شود که مستقیما ریه را تحت تاثیر قرار می دهد و در نهایت منجر به مرگ فرد می شود.


فنر 


یکی دیگر از روش هایی که می تواند برای باز کردن لوله ها کاربرد داشته باشد فنر است. قرار دادن فنر در لوله مور نظر و چرخاندن آن می تواند مشکل گرفتگی آن را حل کند. میزان چرخش فنر باید به حدی باشد که به گرفتگی لوله برسد و آن را از بین ببرد. نکته مهمی که در این خصوص وجود دارد این است که اگر ساختمان سن زیادی دارد و احتمال می دهید که لوله ها دچار پوسیدگی هستند نباید فشار زیادی به فنر وارد کنید زیرا باعث شکستگی آن می شود. فنر به دلیل قدرت و توانایی زیادی که دارد در باز کردن گرفتگی های لوله موثر است. در خصوص ایمنی و بهداشت در لوله بازکنی به وسیله فنر باید بگوییم که این روش هزینه کمتری نسبت به روش هایی مانند دستگاه های تراکم هوا دارند و از ایمنی بالاتری نیز برخوردارند.


پمپ تراکم هوا 


دستگاه های پمپ تراکم هوا دارای فشار هستند به نحوی که شما می توانید فشار آن را بر اساس میزان گرفتگی تنظیم کنید. هر چه گرفتگی بیشتر باشد باید از فشار بالاتری استفاده کنید اما نکته مهمی که در این خصوص وجود دارد این است که استفاده از این دستگاه نیاز به تجربه و مهارت بالایی دارد و افراد تازه کار نمی توانند به نحو احسن از آن استفاده کنند. هر چه فشار دستگاه بالاتر بروند قطعا صدای بیشتری از آن تولید می شود. از نکات ایمنی و بهداشت لوله بازکنی به وسیله دستگاه پمپ تراکم هوا این است که بعد از متصل کردن آن به پریز برق باید صبر کنید تا به میزان فشار مورد نظر برسد. بعد از این مرحله باید تمام سوراخ هایی که مربوط به محل گرفتگی می باشد را کاملا کیپ کنید تا هوای حاصل از دستگاه از آن خارج نشود.

ایمنی و بهداشت در لوله باز کنی

ژنراتور برقی


استفاده از دستگاه ژنراتور برقی از مدرن ترین روش ها برای باز کردن گرفتگی لوله محسوب می شود. زیرا دردسر روش های قبلی را ندارد و در کوتاه ترین زمان ممکن نیز قابل انجام است. ژنراتورهای برقی را افراد ماهر در اختیار دارند زیرا به خوبی نحوه کار با آن را می دانند. به شما توصیه می کنیم از افراد تازه کار برای استفاده از این روش استفاده نکنید.

نکات ایمنی در استفاده از محلول های شیمیایی 


محلول های شیمیایی جزو ساده ترین ابزارهای برای باز کردن لوله هایی مانند سینک ظرفشویی است. این محلول ها به دلیل ساختار شیمیایی که دارند می توانند به راحتی جرم های موجود در لوله ها را از بین ببرند و باعث باز شدن لوله شوند. اما نکته حائز اهمیتی که وجود دارد این است که قبل از استفاده از آن ها باید نکات مهمی را در نظر داشته باشید تا آسیبی به سلامت شما وارد نشود.
⦁ به هیچ عنوان محلول های شیمیایی را بو نکنید زیرا اغلب آن ها بوی بسیار تندی دارند که تنفس آن ها باعث صدمه به ریه خواهد شد.
⦁ تحت هیچ شرایطی در محیط های در بسته از محلول های شیمیایی استفاده نکنید. زیرا بوی آن فضا را می گیرد و قرار گرفتن شما به مدت طولانی در این فضا بسیار خطرناک است.
⦁ محلول های شیمیایی مختلف را با یکدیگر ترکیب نکنید زیرا ترکیب آن ها محلولی بسیار خطرناک را به وجود می آورد که ترکیباتی کشنده دارد.
⦁ در هنگام استفاده از از محلول های شیمیایی دستکش بپوشید. زیرا تماس آن با پوست باعث ایجاد حساسیت های پوستی خواهد شد.
⦁ اخرین نکته مهمی که در خصوص ایمنی و بهداشت در لوله بازکنی وجود دارد این است که محلول های شیمیایی را در دسترس کودکان و خردسالان قرار ندهید. زیرا ممکن است توسط آن ها خورده شوند.

نکات ایمنی در استفاده از دستگاه لوله بازکنی


اگر گرفتگی لوله ، سیفون و …. با محلول های شیمیایی برطرف نشود مجبور به استفاده از دستگاه هستید. زیرا قطعا میزان گرفتگی زیاد است و باید از روشی قوی تر استفاده کرد. اگر قصد دارید از فنر استفاده کنید حتما زمان مورد نظر آن را رعایت کنید. زیرا اگر فنر مدت زمان طولانی در لوله بماند باعث ایجاد مشکلاتی از جمله پیچ خوردگی فنر و شکستن لوله می شود. سرعت فنر باید کم باشد و نباید از سرعت های زیاد استفاده کرد.

نکات ایمنی در استفاده از سایر ابزارها


استفاده از سایر ابزارها مانند تلمبه های دستی ، انواع پودر لوله بازکنی ، سیخ و … نکات ایمنی خاصی ندارد . اگر بوی لجن و یا آلودگی شما را اذیت می کند باید از ماسک و یا کفش های کار استفاده کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    درخواست خدمات