آبگرمکن خورشیدی چیست؟


آبگرمکن خورشیدی نسبت به آبگرمکن های برقی و گازی مزایای بیشتری دارد. انرژی و مصرف بهینه آن همواره یکی از دغدغه های جامعه بوده است. به همین دلیل اختراعات و ابداعاتی در این زمینه صورت گرفته تا بتواند مصرف انرژی را به طرق مختلف کاهش دهد. در این مطلب شما را یکی از این اختراعات به نام آبگرمکن خورشیدی آشنا می کنیم و به مزایای آن می پردازیم.

آبگرمکن خورشیدی

آبگرمکن خورشیدی از مهم ترین اختراعات بشر است .زیرا تولید آن توانسته گام مهمی در جهت مصرف بهینه انرژی باشد. آبگرمکن خورشیدی انرژی خود را از اشعه خورشید می گیرد و همین مساله باعث می شود تا نگران مصرف انرژی های برگشت ناپذیر نباشیم. زیرا انرژی خورشید هیچ گاه به پایان نمی رسد و همیشه می توانیم از وجود آن بهره مند باشیم.
آبگرمکن های خورشیدی که در جهان ساخته می شوند دارای سیستمی هستند که آب را به وسیله اشعه های نور خورشید گرم می کند و درون لوله ها می فرستد. این وسیله مهم و حیاتی که جایگاه ویژه ای در صنعت دارد از قطعات و اجزای مختلفی تشکیل شده است که هر کدام از آن ها وظیفه خاصی را بر عهده دارند که می توان مبدل های حرارتی و کنترلرهای الکترونیکی اشاره کرد. همچنین مخزن ذخیره و کالکتور پشت بام از دیگر اجزایی است که در این نوع آبگرمکن ها وجود دارد. جالب است بدانید که در حال حاضر بیش از 500000 آبگرمکن با سیستم خورشیدی در سطح جهان داریم که اغلب آن ها در کشورهای اروپایی و توسعه یافته قرار دارند.
کالکتور پشت بام از اصلی ترین قطعات آبگرمکن های خورشیدی است زیرا مرکز اصلی در جذب اشعه های خورشید محسوب می شود. بعد از اینکه این قطعه توانست نور خورشید را به خود جذب کند آب گرم می شود و وارد مخزن مربوطه خواهد شد. آب گرمی که در مخزن قرار دارد از طریق لوله ها وارد بخش های مختلف منزل مسکونی می شود و برای مصارف مختلفی مانند حمام ، ظرف شستن و …. مورد استفاده قرار می گیرد. افرادی که قصد دارند از این نوع آبگرمکن استفاده کنند باید حتما فضایی را برای نصب آن در اختیار داشته باشند. آسان خدمات فرهنگ آماده خدمت رسانی در حوزه نصب شیرآلات و همچنین نصب آبگرمکن می باشد.

مزایای استفاده از آبگرمکن های خورشیدی 

پایان ناپذیر بودن

همان طور که اشاره کردیم انرژی خورشید پایان ناپذیر است. حداقل تا میلیون ها سال خورشید می درخشد و ما می توانیم از تشعشعات آن بهره برداری کنیم. بهینه سازی مصرف سوخت از مهم ترین دغدغه ها در این دوران است زیرا با پایان یافتن آن مشکلات فراوانی برای جامعه بشری به وجود خواهد آمد.

امن و بی خطر 

حتما تا به حال شنیده اید که برگشت دود از آبگرمکن و پکیج دیواری باعث ایجاد خطراتی برای افراد ساکن در منزل بوده است. آبگرمکن هایی که به نام آبگرمکن های خورشیدی شناخته می شوند هیچ کدام از مضرات آبگرمکن های داخلی را ندارند و شما می توانید با خیال راحت آن ها را نصب کنید. فقط باید مکانی در پشت بام داشته باشید تا بتوانید قطعات آن را نصب کنید. زیرا باید به طور مستقیم با خورشید در تماس باشند. اگر در استفاده از پکیج دیواری و زمینی خود دچار مشکل شدید درخواست تعمیر پکج خود را سریعا ثبت نمایید.

عدم آلوده کردن محیط زیست

آبگرمکن های خورشیدی دوست محیط زیست هستند! زیرا به هیچ عنوان برای آن خطر و آلودگی ایجاد نمی کنند. حفظ محیط زیست و داشتن نگرانی از بابت آن از نشانه های بشر مدرن است. زیرا بشر مدرن به خوبی می دانند که با تخریب محیط زیست خود چه آینده ترسناک و تاریکی در انتظار اوست. در حال حاضر بسیاری از کشورهای توسعه یافته این مطلب را درک کرده اند و به خوبی از این امکانات استفاده می کنند.

آبگرمکن خورشیدی

انواع آبگرمکن خورشیدی


چرخش مستقیم 


قطعاتی که در آبگرمکن های با چرخش مستقیم وجود دارد کالکتور ، شیر تخلیه ، دریچه هوا و سنسور است. همچنین سایر قطعات مانند مخزن نیز در آن هست که به نوعی ورودی آب گرم محسوب می شود. شیر مخلوط در بین لوله های آب گرم و آب سرد قرار می گیرد تا اگر بخواهید آب ولرم تولید شود و در لوله ها جریان پیدا کند. اغلب منازل مسکونی از آب ولرم استفاده زیادی می کنند و ترجیح می دهند در اغلب فصول سال از این دمای متعادل بهره مند شوند.


نجوه کار آبگرمکن خورشید با چرخش مستقیم


در سیستم های با چرخش مستقیم آب به سمت کالکتور جریان پیدا می کند و بعد از گرم شدن مجددا به مخزن آبگرمکن باز می گردد. دلیل نام گذاری این سیستم به دلیل وجود شیر تخلیه ای است که در آن کار گذاری شده است. زیرا این شیر به طور مستقیم کار می کند و به جریان برق متصل است. دلیل اتصال شیر تخلیه به جریان برق جلوگیری از انجماد آب موجود در آبگرمکن در فصول سرد سال و زمستان است. اگر آبگرمکن در این فصول دچار یخ زدگی شود نمی تواند عملکرد مناسبی را از خود نشان دهد زیرا آب در آن جریان پیدا نمی کند.
شیر تخلیه مستقیم در تمام طول روز فعال است و با دمای خورشید و میزان تابش اشعه از آن هماهنگ است. می توان گفت که فعالیت خود را با تابش نور خورشید شرع می کند و کالکتور نیز از همین زمان شروع به کار می کند و چرخش آب در مخزن آغاز خواهد شد. اگر نور خورشید دارای دمایی کمتر از 32 درجه باشد سنسور هایی که در آبگرمکن خورشیدی قرار دارند فعال می شوند . بعد از فعال شدن سنسورها به کالکتورها علامت می دهد و به آن ها هشدار می دهد که در مسیر بازگشت شیر تخلیه را غیر فعال کنند. زیرا شیر تخلیه مستقیم در هنگام تابش ملایم خورشید نباید فعال باشد. در صورتی که فعال باشند سیستم کلی آبگرمکن دچار افت شدید فشار خواهد شد و آب مجددا به مخزن برخواهد گشت. جالب است بدانید که وقتی تابش مستقیم نور خورشید افزایش پیدا کرد شیر تخلیه مستقیم فعالیت خود را شروع می کند و به راحتی آب در مخزن گرم می شود.

آبگرمکن خورشیدی

آبگرمکن خورشیدی با چرخش غیر مستقیم


سیستم آبگرمکن خورشیدی با چرخش مستقیم و غیر مستقیم دارای شباهت ها و تفاوت هایی هستند. از تفاوت هایی که در این خصوص وجود دارد این است که آبگرمکن با چرخش غیر مستقیم برای مناطقی با آب و هوای سردسیری مناسب می باشند. اما در خصوص شباهت ها می توان به قطعات آن ها مانند کالکتورها ، مخزن و … اشاره کرد. آبگرمکن های خورشیدی دارای قطعاتی مشابه یه یکدیگر هستند زیرا از یک ساختار بهره می گیرند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    درخواست خدمات